Газета Копійка | Новини міста Біла Церква

Працевлаштування молоді: поради юриста

Сьогодні молодій особі, яка щойно закінчила навчання та має намір розпочати свою трудову діяльність, досить важко знайти роботу, яка б відповідала основним її вимогам. Причини виникнення труднощів при працевлаштуванні після закінчення навчання – це відсутність трудового стажу, недостатній рівень практичних навичок, висока конкуренція на ринку праці в конкретній професії, велика кількість пропозицій на ринку праці, а часом відсутність попиту на отриману професію. 

Найбільш ризиковані сфери діяльності:
1. Робота за кордоном. Не варто довіряти яскравим оголошенням та розповідям про майбутню роботу – слід перевірити інформацію про роботодавця та вид запропонованої роботи. Варто отримати якомога більше інформації про країну, куди збираєтесь від’їжджати: про звичаї, традиції, релігію тощо; з’ясувати адресу українського представництва (консульства); бути готовими в будь-який момент захистити свої права; мати повну інформацію про майбутню роботу, роботодавця, умови життя за кордоном.
Небезпеки роботи за кордоном: обмеження права подальшого виїзду з України для роботи в іншій державі, обмеження свободи, втрата здоров’я чи навіть життя, трудове чи сексуальне рабство.
ЗНАЙТЕ! 
• як правило, неможливо виїхати за кордон за туристичною чи гостьовою візою й уже за кордоном обміняти її на робочу;
• повна зайнятість за гостьовою, діловою (бізнес), спортивною, студентською або іншою неробочою візою є нелегальною; 
• складним, а часом небезпечним є оформлення робочої візи через посередників.
2. Робота без оформлення трудових відносин. Як негативний наслідок – не нараховування трудового стажу, не компенсується робота у вихідні та святкові дні, відсутність відрахувань із заробітної плати до відповідних страхових фондів. 
Знайте! Ви вправі вимагати оформлення трудових відносин із роботодавцем!  Наполягайте на укладенні трудового договору, внесенні запису в трудову книжку, а до моменту прийняття на роботу обговорюйте умови праці та розмір її оплати; вимагайте ознайомити вас із посадовою інструкцією, і це дозволить убезпечитись від звільнення за невиконання умов трудового договору.
ЗНАЙТЕ!
• згідно із чинним законодавством допущення роботодавцем працівника до роботи вважається офіційним прийняттям останнього на роботу, навіть якщо не укладено трудовий договір (контракт);
• за грубе порушення законодавства про працю (наприклад, коли працівники офіційно не працевлаштовані) роботодавець несе кримінальну відповідальність та фінансові санкції.
3. Невиплата заробітної плати та подальше звільнення. Інколи трапляється, що молоду людину приймають на роботу, але з випробувальним терміном, по закінченні якого звільняють і в окремих випадках навіть не виплачують зароблені гроші. 
Поради: при прийнятті на роботу з випробувальним терміном обов’язково обговоріть із роботодавцем умови виплати заробітної плати у випадку розірвання трудових відносин, адже у договорі про прийняття на роботу випробувальний термін має бути чітко визначений і не може перевищувати трьох місяців, а в окремих випадках, за погодженням із профспілкою, – шести місяців.
ЗНАЙТЕ! 
• Випробувальний термін – це період, протягом якого роботодавець перевіряє працівника на предмет придатності до виконання конкретної роботи. Передбачається, що в цей час роботодавець буде тим чи іншим способом спостерігати за професійними діями працівника, його трудовою діяльністю.
• Якщо працівник у період випробування був відсутній на роботі у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю або з інших поважних причин, строк випробування може бути продовжено на відповідну кількість днів, протягом яких він був відсутній.
І ще. Не довіряйте підозрілим сайтам та оголошенням, розклеєним на парканах. Солідні фірми тут про себе не пишуть! Для пошуку роботи використовуйте перевірені джерела, видання, ЗМІ та спеціалізовані сайти. Зауважте, що місцеві центри зайнятості теж допоможуть у пошуку та підборі підходящої роботи. 
Людмила Власенко,  
юрист ГО «Правова єдність» 
 

Безкоштовну 

юридичну консультацію 

можна отримати за адресою: 

вул. Леваневського, 55

 (приміщення філії бібліотеки №8).