Іменем Луки Долинського назвали вулиці Білої Церкви та Львова. Але не всі знають, за які заслуги вшановують його пам’ять. Маляр створив сотні робіт, якими захоплювалися історичні діячі та прості люди.
Народився в Білій Церкві близько 1745 року. Рано втратив батьків і залишився жити в Києві, де навчався в духовній семінарії. Здібності художника помітив митрополит Пилип Володкович. Разом вони приїхали до Львова, де талант Луки розгледів митрополит Лев Шептицький. Він якраз працював над будівництвом храму Святого Юра. Лев Шептицький віддав митця на навчання до Юрія Радивилівського. Тоді Лука Долинський став писарем собору Святого Юра. Майстер створив «Тайну вечерю», зображення восьми апостолів і дві намісні ікони. У той час він написав портрет Лева Даниловича – короля Русі.
Ікона Божої Матері. Лука Долинський
Коли Юрія Радивилівського усунули від роботи, маляр відправився до Академії Мистецтв у Відень. Там вивчав монументальну і станкову справу. У Відні художник зобразив імператорів Марію-Терезію та Йосифа ІІ. До Львова Лука Долинський повернувся з похвальною грамотою та почесним перстнем від правительки.
Портрет короля Лева Даниловича. Лука Долинський
Після приїзду іконописець оздоблював храм Святого Юра. Пізніше його роботу оцінив Йосиф ІІ, який з власної руки подарував маляру каблучку. Ця річ стала сімейною реліквією Долинських.
Ікона Святого Миколая. Лука Долинський
На початку ХІХ століття чоловіка запросили оформити Успенський собор Почаївської лаври. Робота тривала 3 роки, але зображення збереглися до 1861. Цар Олександр ІІ вказав замінити греко-католицький іконостас на православний.
Останні значні творіння є настінні розписи й іконостас церкви святого Онуфрія у Львові. Вони не збереглися. Праці митця прикрашають монастирі в Підкамені, Вороблевичах, Мшані та Жовкві.
Лука Долинський одружився з міщанкою Катериною Савицькою. Дружина народила вісім дітей: четверо хлопців і стільки ж дівчат. Донька Олена померла в юному віці. Інші дівчата вийшли заміж за священників. Сини мали престижну роботу.
Художник помер 10 березня 1824 року у Львові, де його і поховали.
- Анна Романюк