kopiika.com.ua

Зворотний бік медичної реформи в Білій Церкві

Переглядів: 116Коментарі: 0
Зворотний бік медичної реформи  в Білій Церкві

Про реформування первинної ланки медицини в Білій Церкві вже майже ніхто не говорить. Нові чи капітально відремонтовані амбулаторії в кожному районі міста прийшлися до душі навіть затятим скептикам. Сімейні лікарі отримують пристойні зарплати. Первинні обстеження  не просто безкоштовні, а ще й можливі прямо на місці, без довжелезних поїздок через усе місто, та й записатися на прийом можна вже так як зручніше – хоч по телефону, хоч через інтернет.

 А от коли справа доходить до перенаправлення терапевтом хворого на наступну медичну ланку, до спеціалізованого лікаря, – знову гвалт! «Усе стало погано! Техніки не вистачає!  Не можна йти до спеціалізованого лікаря без направлення! Зарплати лікарів змушують брати хабарі. Усе за гроші!» І це, на жаль, на сьогодні є обличчям другого етапу реформи. Та, пам’ятаючи про вереск «незадоволених» первинною ланкою, ми вирішили копнути трохи глибше й дослідити зворотний бік медичної реформи другої ланки.
Отже, як має бути. Кошти платників податків, які акумулюються в державному бюджеті, повинні виплачуватися за результат роботи медичного закладу, тобто за реально надану медичну послугу. Оскільки держава починає оплачувати медичну послугу, відповідно, з’являються ринок медичних послуг та конкуренція. Треба, щоб у пацієнта був вибір, і він повинен бути максимальним на всіх рівнях: починаючи від вибору сімейного лікаря, далі — медичного закладу, у якому обслуговується людина на амбулаторному рівні або в стаціонарі, а в майбутньому — вибір страхової компанії. 
Змінивши первинну ланку, реформатори  рухаються  до більш складних послуг — спеціалізованої амбулаторної ланки. Ідеться про послуги спеціалістів, які на амбулаторному рівні здійснюють обстеження, лабораторні дослідження. Для того щоб держава могла відшкодовувати лікарні кошти за надані послуги, – лікарня має ці послуги обліковувати. І цей облік повинен бути доступним і прозорим. 
Як є на сьогодні в Білій Церкві
Для кожної лікарні з міського бюджету вже виділено кошти на устаткування (комп’ютери) і програми, які дозволять проводити облік усіх процедур і, відповідно, отримувати компенсацію від держави за ці послуги. Тобто установивши все та пройшовши навчання, лікарі підключаться до програми й зможуть не переживати за те, чи будуть гроші в лікарняному закладі. Будуть! 
А громада зможе не перейматися, чи не задарма фінансується той чи інший заклад – бо фінансуватимуть за фактом. Так само як і в реформі первинної ланки: гроші підуть за пацієнтом. 
І ось тут уже втручається непереборна сила конкуренції. Кожен заклад боротиметься за пацієнтів, покращуватиме ставлення, підвищуватиме рівень послуг – щоб ішли саме до них. А пацієнт зможе обирати не за своєю фінансовою можливістю, а за якістю обслуговування, бо оплачуватиме все держава.
Ви можете сказати, що той стан, який є наразі в медзакладах, не найкращий, але тут ви помиляєтесь, бо бачите лише те, що на виду. Насправді все досить обнадійливо.
Лише за вісім місяців поточного року на закупівлю обладнання в медичні установи було спрямовано понад 8 млн грн. ВІСІМ – уявляєте? Та, будучи скептиком, я не полінувалася пройтись і перевірити, чи це не пусті цифри. І ось що я виявила.
У Білоцерківському пологовому будинку встановлено неонатальний апарат для вентиляції легень. Він дозволяє маленьким білоцерківцям, що народжені завчасно й мають нерозвинені легені, жити й дихати! Сучасні інкубатори огортають малюків, які потребують лікування, справжнім материнським теплом і оберігають їх від несприятливого середовища.
У жіночій консультації та лікарні відтепер є новітнє обладнання  для проведення кольпоскопії та лапароскопії. Відремонтований кабінет для кольпоскопії, який дозволить значно зменшити кількість хворих на рак шийки матки жінок, з’явився завдяки програмі «Громадський бюджет»; лапароскопічна стійка, що дозволяє проводити хірургічні операції через мікронадрізи, без потворних шрамів і зайвих ускладнень, – завдяки субвенції, пролобійованій народним депутатом минулого скликання Хвичею Мепарішвілі.
У дитячій стоматологічній поліклініці встановлено наркозно-дихальний апарат, який дозволяє проводити стоматологічні процедури безболісно навіть тим пацієнтам, які мають алергію на анестетики, або пацієнтам з особливими потребами. За допомогою цього апарата хворого занурюють у медичний сон і проводять маніпуляції. Ви, мабуть, бачили таке в іноземних фільмах, а тепер можете побачити  й у Білій Церкві.
У міській лікарні №2, на Семашка, установлено автоматичний біохімічний аналізатор, який дійсно вражає своїми можливостями. За декілька хвилин він робить біохімічний аналіз крові за 12-ма пунктами одночасно 60 пацієнтам! Це неоціненно, особливо коли час працює проти життя людини.
У міській лікарні №3 успішно функціонує новий автоматичний гематологічний аналізатор. Надзвичайно сучасний, швидкий і дуже потрібний, особливо якщо розуміти специфіку цієї лікарні, яка займається інфекційними захворюваннями.
У лікарні №1 відділення гастроентерології отримало надійний та якісний гастрофіброскоп, який дозволяє лікарю не лише точно діагностувати, а й проводити маніпуляції в кишківнику без хірургічного втручання.
А відділення реанімації цієї ж лікарні тепер має новітній дефібрилятор, який не потребує часу на зарядження, а отже рятуватиме життя моментально після фібриляції (збою роботи) серця.
Тож, дослідивши зворотний бік медичної реформи в Білій Церкві, я дійшла висновку – він значно кращий, ніж видимий бік. І це зрозуміло, бо процес реформування майже завжди болісний і незручний, але він необхідний, щоб остаточний результат був якісним.
Усі можливості для реформування місцевою владою надані; окрім того, проводяться ремонти приміщень та закуповується сучасне обладнання. Тепер справа за самими закладами: чи зможуть вони правильно реалізувати цю допомогу. За пацієнтами: чи зможуть вони перетерпіти тимчасові незручності. І за державою: чи не зверне вона зі шляху реформ на проторовану  доріжку беззмістовного й невиправданого розбазарювання грошей, які повинні зберігати здоров’я українців.
Звичайно, у білоцерківські лікарняні заклади потрібно вкласти ще багато і роботи, і фінансів, але, враховуючи стан медицини до її реформування, – такі якісні зміни за такий короткий час є вражаючими. Головне – не зупинятись.
— Леся Поліщук