kopiika.com.ua

Зробімо наше місто чистим разом!

Переглядів: 72Коментарі: 0
Зробімо наше місто чистим разом!

Осіння пора – це не тільки замилування очей багряно-золотавою палітрою природи та романтичні прогулянки вулицями міста, на яких прохолодний вітерець пускає в прощальний танок різнобарв’я сухого листя. Це ще й сезон прибирання тієї танцюючої краси двомісячником санітарного очищення, озеленення й благоустрою. 

Щоб наша рідна Біла Церква не перетворилися в суцільний смітник, усім комунальним службам – як-то Інспекції з благоустрою, департаменту ЖКГ, КП БМР «Муніципальне шляхово-експлуатаційне управління», а також ПрАТ КАТП-1028 – доводиться працювати за будь-якої погоди. 
У кожного підприємства – свій фронт робіт, за який вони несуть відповідальність. Долучаються до загальноміської толоки й активні громадяни міста, представники громадських організацій, ОСББ, підприємств, організацій та навчальних закладів, дружно й злагоджено вигрібаючи з газонів та доріжок тонни опалого листя. Спільними зусиллями ми ретельно наводимо лад на міських теренах, аби вони мали гарний, охайний, європейський вигляд. 
 
Однак навіть такої значної, проте разової допомоги з проведенням екологічних акцій для підтримання порядку й покращення санітарно-екологічного стану міста недостатньо. Бо сухостій – то  найменший та найбезпечніший фактор забруднення довкілля, оскільки він і сам по собі швидко розкладається. А сміття, що насправді загрожує природному середовищу, – то винахід людства, винятково наша «заслуга». Це ми продукуємо й використовуємо штучні матеріали з поліетилену та пластику, що розкладаються сотнями років, забруднюючи грунт, атмосферу та отруюючи підземні води. Тож якщо не піклуватися про зменшення кількості відходів нашої життєдіяльності – вони швидко «попіклуються» про зменшення кількості тих, хто їх створює. 
 
У Білій Церкві за збирання, вивезення та утилізацію твердих побутових відходів уже багато років поспіль (згідно з Договором за результатами конкурсу, виграного серед надавачів такого роду послуг) дбають працівники ПрАТ КАТП-1028. У дощ і посуху, у 40-каградусну спеку й люті морози, без свят і вихідних ці люди працюють задля суспільного блага. У своєму повсякденному житті ми, білоцерківці, не завжди помічаємо, який обсяг прибиральних робіт виконується ними щоденно, але одразу бачимо окремі збої та недоліки їхньої праці. Тож пропонуємо докладніше дізнатися про діяльність КАТП-1028, яку висвітлила для читачів нашого видання голова правління ПрАТ Ірина Вакурова.
 
Робота підприємства – це не просто, як здається нам, звичайним білоцерківцям, забрати сміття з контейнерів, аби потім висипати у визначеному місці. Як пояснила І. Вакурова, у КАТП-1028 застосовують багаторівневий  процес поводження з відходами, який включає в себе їхній збір, сортування та безпечне захоронення з мінімальною шкодою для довкілля, що постійно (щоквартально) відслідковується проведенням аналізів забруднення вод, ґрунту й повітря. 
 
Маємо зазначити, що сміттєзбиральні машини, які курсують вулицями міста й вивантажують контейнери, призначені для вивезення лише твердих побутових відходів. Саме ця послуга обумовлена комунальною платіжкою. Весь інший мотлох, що наразі накопичується на сміттєвих майданчиках: використані меблі, побутова техніка, одяг, гілля, будівельне сміття та ін. – споживачі повинні самостійно доставляти на полігон. Принаймні, згідно з Правилами благоустрою, так має відбуватися.
 
Щодо першого технологічного процесу – забору відходів, який здійснює ПрАТ КАТП-1028, – то найперше, про що наголосила І. Вакурова, – це  те, що у 2018 р. для зручності мешканців закриті останні маршрути «по дзвінку». Місто було повністю переведено на контейнерну схему вивезення побутових відходів. Наразі у власності КАТП налічується  більше 2 тисяч євроконтейнерів ємкістю 1,1 куб. м, закуплених коштом платників послуг. А ремонтуються контейнери силами підприємства. 
 
Заради економії коштів у 2014 р. умільцями із числа працівників КАТП було сконструйовано додаткове обладнання на автомобіль, який тепер миє та дезінфікує контейнери. Бо ж імпортний аналог такого устаткування, який, до прикладу, закупили для м. Хмельницького, коштує 7 млн грн.
У функцію збирання, за словами І. Вакурової, входить не лише обслуговування контейнерного парку, а й прибирання сміттєвих майданчиків, на яких він розташовується. На жаль, не по всій території міста вже побудовано майданчики з твердим покриттям. Ще багато сміттєвих контейнерів досі розташовано біля під’їздів багатоквартирних будинків. Така їх локація забирає багато часу й ускладнює роботу збирачів сміття: часто виникають труднощі заїзду вантажівок через припарковані безпосередньо біля баків легкові автомобілі мешканців чи через зимові сніжні заноси прибудинкових територій. 
 
Саме тому, після проведення моніторингу, підприємство КАТП-1028 налаштоване працювати в секторі багатоповерхової забудови методом максимального групування контейнерів із винесенням їх із зони житлової забудови, аби шум двигунів сміттєзбиральних машин і металевий брязкіт під час вивантаження контейнерів не заважав користувачам послуг. Таке групування контейнерів позначиться на підвищенні економічної ефективності обслуговування споживачів та зменшенні часу для загрузки сміття, використання паливно-мастильних матеріалів і зношування спецтранспорту. 
І. Вакурова також відмітила, що в приватному секторі з 2020 р. підприємство планує почати перехід на індивідуальні контейнери, оскільки зараз деякі користувачі послуг використовують загальні сміттєві контейнери не за призначенням, забиваючи їх доверху городніми залишками й не залишаючи місця для сусідських відходів. 
 
А ще саме в приватному секторі наразі відслідковується накопичення боргів перед КАТП в розмірі близько 1 млн грн. Тому оптимальним варіантом стає модель, коли кожен відповідатиме сам за себе. Контейнери будуть мати різні об’єми й власні чіпи, тож їхні власники платитимуть за фактом, а не за нормою накопичення сміття й обиратимуть більший чи менший контейнер – такий, що потрібен саме для їхнього обійстя. 
 
При бажанні й можливості, контейнер для індивідуального використання можна буде придбати одразу. Якщо ж комусь зі споживачів не вистачатиме коштів,  підприємство закладе їм у тариф оренду контейнера з розбивкою помісячно. Тому тарифи на вивезення сміття для споживачів приватного сектора різнитимуться. Також, як підкреслила І. Вакурова, з платіжок приватного сектора зникнуть послуги за зберігання, утримування, миття й дезінфекцію контейнерів, оскільки власники обслуговуватимуть їх самостійно.
 
Про інші функції, які виконує ПрАТ КАТП-2010, ми розповімо в наступних випусках газети. А зараз, насамкінець нашої розмови з головою правління І. Вакуровою, яка разом із колективом будує амбітні плани розвитку підприємства, спільно звертаємося до всіх білоцерківців:
- Час і нам самим, нарешті, відчути себе добрими господарями на своїй землі – вчасно сплачувати за послуги з вивезення сміття, не влаштовувати несанкціоновані сміттєзвалища, дотримуватися правил утилізації відходів та при виявленні порушників санітарного стану довкілля терміново звертатися в Центр оперативного реагування (тел.: 067-310-77-55). Бо ж наразі в обставинах відсутності суспільної самосвідомості працівникам КАТП-1028 самотужки навести належний санітарний порядок і утримувати населений пункт чистим і красивим буває досить складно. Зробімо це разом!
— Олена Литвинова