kopiika.com.ua

Скульптурний арт-проект «Взаємодія»

Переглядів: 108Коментарі: 0
Скульптурний арт-проект «Взаємодія»

Розуміти одне одного, підтримувати в спільних починаннях, діяти спільно – усе це, безперечно, допомагає в соціально-культурному прогресі громади. Приклад такої спільної дії яскраво демонструє мистецький проект, що відбувався в Білій Церкві протягом минулих двох тижнів. За період від 18 до 31 травня, поки проходив симпозіум сучасної скульптури на території набережної, біля спортмайданчиків ДЮСШ «Зміна», на очах у глядачів створювалися п’ять сучасних скульптур з металу. Їх творили автори, які кардинально відрізняються один від одного як культурним багажем різних країн, так і особистісними творчими підходами. Потім зусиллями майстрів скульптури були перенесені на постаменти алеї вздовж Олександрійського бульвару. І логічним завершенням цього арт-дійства стало відкриття в останній день весни Бульвару сучасної скульптури.

Дійсно, цей процес «ВЗАЄМОДІЯ» став символічно ключовим під час всіх арт-подій за ці два тижні. Надзвичайно багато людей робочих і творчих професій, чиновників і службовців, художників і піар-фахівців, представників влади і підприємців, майстрів скульптури і білоцерківців-глядачів були задіяні у взаємодії одне з одним. За цей час відбувалися не лише практичні етапи створення скульптурних композицій, але й лекційні заняття, диспути, дитячі розвиваючі програми, кінопокази, обговорення, які стосувалися мистецьких процесів у світі, в Україні та в Білій Церкві. Цікава освітня програма!
Всесвітньо відомі митці з різних країн світу – Пласідо Родригес Боннін (Іспанія), Флоренс Хоффманн (Люксембург), Михайло Левченко (Україна), Сергій Баранник (Україна), Ілкер Ярдімчі (Туреччина) – працювали на відкритому майданчику, створюючи сучасні скульптури на очах у містян та гостей Білої Церкви. Така відкритість дала можливість білоцерківцям і нашим гостям розширити свої знання про сучасну скульптуру, а час від часу навіть відчути себе учасниками процесу створення цих сучасних арт-об’єктів.
Як зазначили куратори проекту, він став важливим кроком для розвитку туристичної та економічної привабливості міста, міжкультурного обміну й залучення жителів Білої Церкви до процесу розвитку сучасного міського простору.
Сучасна скульптура – часто незвичний погляд на прояви життя, внутрішні відчуття сучасного світу, які зображуються «навиворіт».  Ці меседжі – і дзеркальне відображення теперішнього часу, і протест, і прохання, і вимога до діалогу... «Давайте говорити! Давайте взаємодіяти!» А мова мистецтва, як відомо, є особливою, багатошаровою, із кількома сенсами (хоча, бува, і зовсім без сенсу – як «мистецтво заради мистецтва»!). І нехай не всі сприймають ці скульптури міської архітектури як приклад мистецтва, але як інакше ми зрозуміємо одне одного (адже ми такі різні в цьому світі!), якщо не розпочнемо наш діалог, нехай навіть такий складний?
Тому й тема цього скульптурного проекту – «Взаємодія».  По закінченні роботи, лекцій, диспутів, установлених на постаменти скульптур залишилося урочисто відкрити Бульвар сучасних скульптур і запросити білоцерківців та гостей міста розділити цікавість цими скульптурними творами.
31  травня на перехресті бульвару Олександрійського та вулиці Чорновола зібралося багато білоцерківців, які підтримували вітання та із цікавістю спостерігали за відкриттям кожної скульптури, аби на власні очі побачити історичну мить відкриття мистецьких робіт.   
Куратори проекту, арт-менеджери (Валерія Голоскокова, Анна Лєдєнєва, Юлія Рахманова) із задоволенням поділилися враженнями від перебування в Білій Церкві під час проекту, а також висловили слова вдячності всім білоцерківцям, які на багатьох рівнях допомогли реалізувати цей грандіозний задум. 
Нагадаємо, що ідею щодо проведення в Білій Церкві Міжнародного симпозіуму скульптур запропонували куратори агенції «BOORYAK». У свою чергу, усім причетним до культурної події подякували скульптори, які зазначили в білоцерківців близькість розуміння європейських принципів життя.  Дійсно, адже цей проект яскраво показав, як можна об’єднати людей, що прагнуть розвивати міський простір. Автори-скульптори наголошували про дружню атмосферу – і дійсно, багато людей пропонувало свою допомогу просто заради реалізації цікавого мистецького проекту. Відкриття майстрами України, Білої Церкви, білоцерківців – це вихід на новий рівень спілкування між культурами, між світоглядами. І це нагадує якусь глобальність задуму проекту. 
Білоцерківський міський голова Геннадій Дикий підкреслив: «Недаремно говорять про те, що мистецтво об’єднує, дозволяє взаємодіяти! Ми це побачили на власні очі. Дякую талановитим скульпторам, наполегливим організаторам, спонсорам... Такий фестиваль уперше в нашому місті, але я переконаний, що громада підтримає таку ідею, і ми зробимо його традиційним, тож запрошуватимемо митців з України та країн світу творити гарні сучасні витвори мистецтва». 
Ведучі довго оголошували списки причетних до проекту: представників приватних і комунальних підприємств та установ, громадських організацій; підприємців, майстрів – усі вони були відзначені міським головою. 
Під оплески та зацікавлені погляди автори власноруч відкрили п’ять арт-об’єктів із різними концепціями. Скульптура Пласідо Родригес Боннін має назву «Стійкість». Флоренс Хоффманн назвала свій витвір «Зброя масового навчання». Скульптор Ілкер Ярдімчі вирішив передати тему «Взаємодії» скульптурою «Ліричне послання». Михайло Левченко створив скульптуру  – «Радість». Витвір  Сергія Баранника носить назву «Людина, спрямована в майбутнє».
Звичайно, вони наразі викликають різні почуття й реакцію: у когось – прагнення пошуків сенсів, у когось – посмішку, у когось – бажання також почати виражати себе через творчість, через слово, звук, фарбу, камінь, дерево, скло…
До речі, дізнатися більше про витвори мистецтва білоцерківці зможуть за допомогою QR-коду, який прикріплений біля кожної зі скульптур, а також зможуть дізнатися про автора, його задуми.
Дані арт-об’єкти встановлені на реконструйованому Олександрійському бульварі, що веде до дендропарку «Олександрія». Відтепер бульвар поєднає історію й сучасність… 
Отже, Біла Церква запрошує білоцерківців і туристів поцікавитися сучасним мистецтвом, обговорювати, спілкуватися, шукати спільне і відмінності. Прекрасно, коли саме мистецтво навіть через суперечку дозволяє нам зрозуміти нас самих і – того, хто поруч із нами.
Наталія Вереснева