kopiika.com.ua

Розгадка мистецтва: інтелект чи – інтуїція?

Переглядів: 66Коментарі: 0
Розгадка мистецтва:  інтелект чи – інтуїція?
«…Стрімко розвивається сьогодні цивілізація. Куди людство буде нестися вже завтра? 
А якщо саме мистецтво послужить нам паузою, примусить призупинитися, не поспішати, думати  більш глибоко?» 

– задає риторичні запитання автор під час презентації виставки.
 
Питання, як саме сприймати мистецтво – розумом, емоційно, інтуїтивно, – багато сотень років залишається відкритим. Адже як немає єдиного рецепта для створення геніального твору, так і немає його для пояснення геніальних творів, картин, образів. До того ж креативність сьогоднішнього світу підкидає нові завдання, розкриває чергові портали в пізнання Всесвіту, які закриті від буденних очей. Тому художники й поети, як тонкі інтуїти, частіше першими відчувають тенденції зміни періодів та цілих епох – у мистецтві, у цивілізації, у розвитку суспільства. 
 
Роботи, що «підчіплюють» спостерігача невидимими гачками творчості, примушують вдивлятися в картини, глибоко замислюватися, а можливо, навіть і створити  щось своє, нове та креативне. 
Своїм нестандартним поглядом на сучасність і вічність – крізь мистецтво ліній та графічних форм – поділився з глядачами білоцерківець Олександр Бєлозьоров. Роботи цього графіка лягли в основу його третьої персональної виставки «Інтелект сприйняття мистецтва»,  відкриття якої відбулося 5 серпня у виставковій залі на базі Білоцерківської бібліотеки №8, що на масиві Леваневського.
Як пояснює автор власні роботи кольорової графіки, це не просто творчий пошук художника – він закликає глядача до співпраці, до спільних роздумів та спільних «художніх експедицій». Ці роботи, що розташовані на стінах виставки й не мають авторських назв, дійсно містичні та загадкові. Вони не відображують дзеркально життя навколо, але щось-таки можна з деяких вихопити: дівочий образ – чи силует супер-героя, кільця безкінечності у формі равлика – чи кольорові крила метелика, гілки дерева Життя – чи полум’яні пелюстки вогню… 
«З реалістичного зображення портретів, з малювання конкретних форм починається класичне навчання зображення цього світу, що нас оточує. Як зобразити ФОРМУ – це завдання вже вивчене майстрами, – міркує над художнім баченням завдань мистецтва пан Олександр. – А геніальність, думаю, полягає в тому, як по-новому передати сприйняття світу. Або – сприйняття того «невидимого людським оком», що лежить в основі всього… Кожна робота – пошук певних формул створення. А за основу взяті лінії та об’єм. Роботи – це, свого роду, графічний дизайн. Але це – відрив від реальності.
…Якщо довго вглядатися в ці роботи, внутрішньо ставлячи запитання, то один за одним виникають образи, які дають усі відповіді, які вже знаходяться всередині людини». 
Автор надає значення і кольору, і тональності, і повноті ліній, граней, їхніх напрямів: «…Як зобразити агресію, силу? Не конкретним образом агресивної людини, а художніми засобами… Свого часу, ще століття тому, були намагання таких художників, як Малевич, Кандинський, – шукати нове в мистецтві, відійти від загальноприйнятих стандартів, форм написання портретів, пейзажів. Художники шукали форми і лінії. Я – продовжую. Обрав складний напрям абстрактного мистецтва. Свої роботи я створюю кульковими ручками, де лінії не можна витерти – як і лінію нашого життя, але можна продовжити, і тоді – змінювати!..»
Привітали з відкриттям експозиції молодого художника всі присутні на відкритті – рідні, колеги, зацікавлені глядачі. За фахом пан Олександр – учитель образотворчого мистецтва, згодом працює за новою отриманою спеціальністю як графічний дизайнер. Перша персональна виставка відбулася у 2008 році в центральній бібліотеці Білої Церкви, а друга – 2013 року в краєзнавчому музеї. 
Абстракція Олександра Бєлозьорова графічними шляхами виводить глядача через портали – до нового бачення і свого внутрішнього світу, і світу навколо. 
Кожна робота Олександра може стати основою для створення особливого об’ємного 3-d простору. Можливо, на стінах виставки – ескізи для майбутніх відеоігор, багатовимірного художнього світу кіно?
Тож експозиція «Інтелект сприйняття мистецтва» проводиться з 5-го до 16-го серпня. Розглядаючи чудернацькі й непередбачувані лінії графічних робіт, глядач зможе сам створити свої особисті художні образи, ставши співавтором, співтворцем, тобто, як і задумав графік, – співучасником мистецького процесу.  
                                             — Наталія Вереснева