kopiika.com.ua

Рось - перлина, яку нищать людська байдужість, безвідповідальність і… зарозумілість

Переглядів: 763Коментарі: 0
Рось - перлина, яку нищать людська байдужість, безвідповідальність і… зарозумілість

Ближче до обіду неділі, 9-го червня, усю Білу Церкву сколихнула вражаюча й жахаюча новина: «Стався вилив страшного інсектициду в притоку річки Рось, отрута прямує в бік нашого міста». Згодом паніка почала наростати, бо заявлений інсектицид є надзвичайно отруйним; десь почала вигулькувати інформація, що риба вздовж течії  гине. 

Зранку наступного дня всеукраїнські ЗМІ окупували міськраду, щоб отримати коментар, а деякі навіть устиuли його вже отримати. Бо ж зрозуміло, що міський голова якраз був і зайнятий вирішенням проблеми. Дехто ж  не став заморочуватись і чекати офіційного пояснення ситуації, а просто зателефонував першому-ліпшому «актівізду», який навіть не місцевий, хоча колотнечі робить у нашій Білій Церкві значно більше, ніж будь-який автохтон (корінний, місцевий). 
 
Але мова не про спаплюжені стандарти журналістики, а про Рось. Тож були відібрані проби води й відправлені в найкращу українську лабораторію (адже це – людське здоров’я й ризикувати ним – злочин). Паралельно було організовано підвіз питної води в усі райони міста, а також розповсюджена карта колодязів, із яких можна брати воду. Про необхідність  набрати запас води було повідомлено завчасно, і білоцерківці, в основні своїй масі, запаслися водою для технічних потреб, а деяким пощастило, бо специфіка рельєфу дозволила ще досить довго користуватися водою, яка лишилася в баках і трубах комунікацій. 
 
Наступного дня, 10-го червня, в мережі з’явився документ, який стверджував, що пестицидів у воді немає. Але міська влада й підприємство-водопостачальник попросили білоцерківців дочекатися результатів усіх аналізів. Уже ввечері цього ж дня зібралася комісія виконавчого комітету міської ради з питань техногенно-екологічної безпеки й надзвичайних ситуацій. По її завершенні міський голова озвучив рішення, що базувалося на результатах усіх аналізів та рекомендації  ДСНС: «Вода безпечна, можна користуватись». 
 
Це короткий опис ситуації. Ми ж спробували зібрати повнішу інформацію й викласти її вам у хронологічному порядку. Деякі факти ще не є підтвердженими, деякі інтерпретовані нами довільно й не обов’язково точно, але більшість відома й доступна. Отож як це бачили ми.
 
9 червня, близько 5-ї ранку. Невідомі особи приїздять на склад і завантажують у  мікроавтобус добрива та отрутохімікати, що, на їхню думку, погано лежало (згодом поліціянти сказали, що це було близько 1,7 тонни всілякої хімії).  Завантажений бус швидко рухається понад ставком від ферми, не вписується в поворот і потрапляє в ДТП. Від удару об дерево машину відкидає до ставка й вона падає одним боком у воду (глибина в тому місці близько метра). 
Злочинці розуміли, що вивантажити й вивезти таку кількість контейнерів неможливо, тому, не поставивши нікого до відома про злочин, вирішують підпалити бус, щоб знищити докази (за іншою версією, авто загорілось саме від зіткнення з деревом, але на користь підпалу говорить те, що ззовні машина згоріла рівно по лінії води, а ізсередини в багажнику вона горіла всюди). 
 
9 червня, близько 9-ї ранку. Люди в Збаржівці побачили полум’я й викликали рятувальників, а ті – поліцію. На місці виявилося, що гарно запаковані бутлі з хімією, які б у іншому випадку лишились цілими, подекуди розплавились і якась частина хімікатів вилилась у ставок, який знаходиться на притоці річки Рось. Про те, що це сталося, яскраво свідчать мертва риба та інші мертві мешканці цієї водойми. Скільки й чого вилилось – на той час невідомо.
 
9 червня, близько 11-ї години, у мережі з’являється заява в.о. голови Білоцерківської РДА Юрія Савчука про те, що в Збаржівці Погребищенського району стався вилив у річку інсектициду «Нурал B» (другий клас небезпеки, страшна токсичність) і що за 12 годин ця вода досягне Білої Церкви.
 
9 червня, близько 12-ї. У Білій Церкві відбувається термінове засідання комісії виконавчого комітету міської ради з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій, де вирішується припинити водопостачання. Міський голова звертається до жителів із проханням запастися водою й утриматись від візитів на берег Росі, від купання чи будь-якого використання води.
 
9 червня, від 12.00 до 23.00. У мережі поширюється паніка, а комунальні служби займаються попереджувальною роботою й підготовкою до відключення води; беруться аналізи води в річці. Усі, хто усвідомлював можливі наслідки, завмерли в очікуванні.
 
9 червня, о 23.00. Подача води припиняється; деяка кількість тієї води, що лишилася в мережі водогону, усе ж таки йде до мешканців, яким пощастило жити на низині.
 
10 червня, ранок. Викладена карта колодязів, у яких можна безпечно брати воду; на березі Росі ведеться патрулювання; організовано доставку цистерн із питною водою в різні райони міста. Серед білоцерківців паніки немає.  Біля колодязів і колонок спостерігаються невеликі черги.
 
10 червня, близько обіду. Мережею шириться інформація про те, що аналізи води задовільні. Поліцейські й ДСНС звітують, що найстрашнішого з можливих інсектицидів «Нурал В» бути у воді не може, бо його просто не було на складі у фермера. Також повідомляють, що більшість каністр, які опинилися тоді у воді, – дістали неушкодженими. Результати аналізу води (трохи нижче за течією від аварії) показують перебільшення забруднення хімікатами лише в два рази. Збільшення водного стоку через дощі й природний хімічний склад води в Росі сприяють швидкому розкладенню й мінімальному розповсюдженню. 
Ветерани АТО добровільно «моніторять» річку Рось у районі Володарки (вище за течією від Білої Церкви) і звітують про відсутність мертвої риби. Не проживаючий у Білій Церкві вищезгаданий «активізд» викладає відео, де говорить очевидні й відомі всім речі про результати першого аналізу, чомусь пропонує грошей на точніші аналізи (які й так були замовлені, але вимагали трохи більше часу) і запевняє, що, за необхідності, буде особисто кожному носити питну воду в пляшках. Білоцерківці в мережі тим часом просять увімкнути, урешті,  воду, бо необхідно помитися – літо все ж таки.
 
10 червня, 20.00. За результатами комісії виконавчого комітету міської ради з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій міський голова звітує, що отримані всі аналізи й усі підтверджують безпечність води. Розпоряджається ввімкнути воду, зауваживши, що на це необхідний певний  час (від 4 до 12 годин, залежно від місця подачі), дякує за терпіння й розуміння.
Мешканці в мережі дякують, але вимагають води прямо зараз. 
 
11 червня, 8.00. Водопостачання є всюди, життя Білої Церкви йде звичним ходом. 
 
Ви запитаєте: «До чого тут така назва статті? Усе ж закінчилося добре». Ми вам ще більше скажемо. На місцевому рівні вживаються всі можливі заходи щодо збереження нашої Росі. Уже третій рік поспіль розчищають береги річки, звільняючи їх від рослинності, яка затримує мул. Розчищається сам мул, і таким чином відкриваються підземні джерела, які живлять Рось свіжою водичкою і пришвидшують течію. Проводяться постійні рейди на виявлення врізок у зливову каналізацію, що виходить безпосередньо в річку. Проводяться толоки й прибирання берегів. Але…
Ті, хто колись, у часи радянщини, керував водними ресурсами, зробили нашу Рось найбільш зарегульованою річкою Київщини. Такої кількості дамб, що сповільнюють течію й збільшують площу випаровування води, немає більше ніде. Рось обміліла, сповільнилась і стала брудною. 
Ті, хто економить на каналізації й урізається безпосередньо в зливову, своєю байдужістю й жагою безкоштовного нищать можливість інших насолодитися водами красуні Росі. Вони зливають у річку таку кількість побутової хімії й фекалій, що сьогодні (незважаючи на те, що збаржівська пригода нас минула) купатися в річці епідеміологи забороняють.
Ті, хто відпочиває на березі річки й лишає там сміття, яке згодом потрапляє у воду, своєю безвідповідальністю нищать нашу перлину, змушуючи гинути все живе попід берегом.
Ті, хто зарозуміло й пихато вважає, що правила не для нього, ігнорує закони, – мало не спричинили екологічної катастрофи, від якої могли постраждати сотні тисяч людей, залежних від цієї спаплюженої, знищуваної, але незамінної водної артерії Київщини. Нашої прекрасної Росі…
Ксенія Цукрова