kopiika.com.ua

Прописка і виписка. Нові правила реєстрації місця проживання

Переглядів: 1143Коментарі: 0
Прописка і виписка. Нові правила реєстрації місця проживання

Згідно із Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання» кожен громадянинУкраїни, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов’язані зареєструвати своє місце проживання. 

 
Як і де оформити  прописку?
З 2016 року повноваження з реєстрації (прописки) та зняття з реєстрації місця проживання (виписки) перейшли до органів місцевого самоврядування й Центрів надання адміністративних послуг (ЦНАП).
 
Скільки часу займає процедура реєстрації?
Відповідно до законодавства, людині, що знялася з реєстрації за попереднім місцем проживання, дається один місяць (30 календарних днів) на те, щоб зареєструватися за новою адресою. Раніше цей термін становив усього 10 днів. Реєстрація оформляється в день надання особою всіх необхідних документів та, за бажанням заявника, може проводитись одночасно із зняттям з реєстрації з попереднього місця проживання або перебування. 
За наявності паспорта у вигляді ID-карти інформація про місце проживання громадянина вноситься на електронний чип, умонтований у паспорт. Заміна ID-паспортів у зв’язку зі зміною реєстрації не проводиться. У паспорт старого зразку (книжечка) відомості про реєстрацію проставляються у вигляді штампа.
 
Реєстрація місця проживання дітей, яким більше 14 років, та дорослих
Порядок реєстрації місця проживання в Україні передбачає особисте звернення до ЦНАПу. Оскільки людина, яка досягла 14 років, може самостійно обирати собі місце проживання, то при подачі документів на реєстрацію місця проживання її присутність обов’язкова.
 
Які документи потрібні для реєстрації ? 
Для отримання прописки необхідно подати наступний пакет документів:
- заяву про реєстрацію місця проживання;
- квитанцію про сплату адміністративного збору;
- військовий квиток або приписне свідоцтво; 
- заяву про зняття з реєстрації місця проживання (у разі здійснення прописки одночасно з випискою за попередньою адресою);
- документ, до якого вносяться відомості про місце проживання (паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне або тимчасове проживання іноземця в Україні, дозвіл на проживання, посвідчення біженця тощо);
- документи, що підтверджують право особи на проживання у квартирі, будинку (документи на право власності, рішення суду про надання права користування житловим приміщенням). У разі якщо підтверджуючих документів немає, то реєстрація може здійснюватися тільки за згодою власника житла (якщо власників кілька — за згодою всіх власників).
При реєстрації за згодою власника потрібна його особиста присутність при подачі заяви. Також власник житла повинен мати при собі документи, що засвідчують особу, і право власності на нерухомість, у яке здійснюється реєстрація.
 
Реєстрація місця проживання дітей, яким менше  14 років
Процедура реєстрації малолітніх дітей аналогічна процесу реєстрації місця проживання повнолітніх громадян, проте має ряд юридичних особливостей. Зокрема, прописка дитини до 14 років може бути здійснена тільки за місцем реєстрації одного з батьків (разом з матір’ю чи батьком або за їхньою спільною адресою). Згода власника житла на реєстрацію дитини не потрібна.
Якщо ж батько й мати дитини зареєстровані за різними адресами, місце проживання дітей реєструється разом з одним із них за письмової згоди другого з батьків. Дозвіл тата (мами) на реєстрацію дитини у квартиру або будинок до другого з батьків не потрібен лише у випадку, якщо місце проживання дітей визначено відповідним рішенням суду або висновком органу опіки.
На реєстрацію місця проживання новонародженої дитини батькам відводиться лише три місяці з дня народження малюка. Процедура реєстрації адреси мешкання дітей після народження максимально спрощена, і, за бажанням батьків (або одного з них), документи для реєстрації місця проживання новонародженого малюка можуть бути подані через РАЦС, під час проведення реєстрації народження (оформлення свідоцтва).
Для реєстрації місця проживання дитини, яка не досягла 14 років, необхідна присутність обох батьків або нотаріально завірена згода батька (матері) на прописку дитини за новою адресою.
Інна Малишко, 
старший юрист ГО «Правова єдність» 

Безкоштовну 

юридичну консультацію 

можна отримати за адресою: вул. Леваневського, 55 

(приміщення філії бібліотеки №8).