Для людей, хто потерпає від домашнього насильства, у кожній конкретній ситуації алгоритм дій може бути різним і він залежить від багатьох факторів, зокрема від того, наскільки небезпечною є ситуація, що склалась, від віку дітей, місця проживання родини тощо. У 90 % жертвами домашнього насильства є саме жінки, у 30 % - діти. Ця публікація роз’яснює план «безпеки» для жінок. Але у будь-якому випадку є декілька основних важливих порад, які можуть убезпечити людей та захистити від насильства.
План безпеки до моменту вчинення насильства:
Якщо життя у вашій сім’ї перетворилося на жах, зволікати не варто. Складіть заздалегідь план своїх дій у випадку ймовірного вчинення насильства щодо вас чи дітей: ви маєте чітко знати, що робити, куди піти в разі небезпеки. Якщо необхідно піти з дому – підготуйтесь: особисті документи та документи, що підтверджують право власності на житло, машину тощо мають бути у надійному місці, зібрані в окремій папці. Зберіть найнеобхідніші: речі, ліки, одяг, ключі, гроші тощо. У випадку, якщо з вами будуть діти – також підготуйте все необхідне.
Визначте не одне, а декілька місць, де ви могли б сховатися, якщо підете з дому. Пам’ятайте адреси, номери телефонів людей, яким ви можете довіритися у випадку загрози вчинення насильства, або організацій, до яких маєте намір звернутися.
План безпеки в момент вчинення насильства:
Якщо відбувся випадок насильства:
1. При можливості забезпечити собі та дитині безпечне місце перебування, наприклад, залишити житло, покликати сусідів чи родичів, закритися в кімнаті тощо. Після чого треба викликати поліцію.
2. Повідомте поліцію про вчинення насильства відносно себе, а також відносно дітей, якщо діти були свідками насильства. Це повідомлення може бути зроблене шляхом виклику поліції у момент вчинення насильства, або після того, коли ви знайдете безпечне місце. Або можете написати заяву безпосередньо у відділенні поліції чи письмову заяву надіслати поштою.
3. За наявності тілесних ушкоджень (синці, подряпини і т.д.), навіть якщо вас били по голові і видимих тілесних ушкоджень немає, зазначайте про це у своїй заяві і одразу ж у цей день або на наступний, не чекаючи скерування поліції, звертайтеся у травмпункт місцевого медичного закладу і повідомте про дії кривдника.
Після написання заяви у поліцію призначають слідчого. Від нього можна отримати скерування на проходження експертизи з метою визначення ступеня тяжкості тілесних ушкоджень.
4. У випадку вчинення сексуального насильства, зателефонуйте на 102 і повідомте про зґвалтування. Важливо дочекатися поліції, не мити тіло та нічого не рухали у приміщенні до моменту прибуття поліції, оскільки необхідно буде пройти медичну експертизу і зафіксувати у протоколі обставини акту насильства.
5. Якщо акт насильства відбувався у присутності дітей або відносно них, у тому числі якщо це психологічне насильство, а саме образи, приниження, погрози, звинувачення тощо, обов’язково напишіть відповідну заяву в службу у справах дітей.
План безпеки після вчинення насильства:
Якщо ви вирішили розлучитися і припинити будь-які відносини із кривдником, зверніться до юриста з метою визначення подальших можливих кроків (подання заяви про розірвання шлюбу, стягнення аліментів на утримання дітей, визначення місця проживання дітей, поділ майна тощо).
Якщо насильство в сім’ї відбувалося у присутності дітей, необхідно обов’язково повідомляти до поліції про факти насильства відносно себе та дитини, оскільки в подальшому при можливих спірних питаннях виховання дітей чи розлучення судом це враховує.
7 грудня 2017 року парламент України прийняв Закон «Про запобігання та протидію домашньому насильству». Зокрема, запроваджуються такі нові юридичні інструменти, як терміновий заборонний припис і обмежувальний припис, що були невідомі національному законодавству раніше.
Заборонний припис - це спеціальний захід протидії домашньому насильству, що вживається уповноваженими підрозділами органів Національної поліції України як реагування на факт домашнього насильства та спрямований на негайне припинення домашнього насильства, усунення небезпеки для життя і здоров'я постраждалих осіб та недопущення продовження чи повторного вчинення такого насильства. Цей припис виноситься у разі існування безпосередньої загрози життю чи здоров'ю постраждалої особи з метою негайного припинення домашнього насильства, недопущення його продовження чи повторного вчинення.
Заходи, які можуть бути застосовані на підставі термінового заборонного припису, включають:
1. зобов'язання для кривдника (особи, яка вчинила домашнє насильство) залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи;
2. заборону кривднику на вхід та перебування в місці проживання (перебування) постраждалої особи;
3. заборону кривднику в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою.
Важливо! Необхідно наголосити, що Закон про домашнє насильство надає безпеці постраждалої особи першочерговий пріоритет навіть над майновими правами осіб на житло. Тому Законом передбачено можливість винесення термінового заборонного припису стосовно житлового приміщення, яке належить винятково кривднику, за умови, що таке житло є місцем спільного проживання (перебування) постраждалої особи та кривдника. При цьому поліція наділяється повноваженням здійснити виселення кривдника з такого житлового приміщення, якщо терміновий заборонний припис передбачає зобов'язання залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи, а кривдник відмовляється добровільно його залишити.
На відміну від термінового заборонного припису, обмежувальний припис виноситься судом на підставі звернення зацікавлених осіб, а тому допускає значно ширше коло можливих обмежень прав кривдника і їх більш тривалі строки. Зокрема, згідно Закону про домашнє насильство заходами, які можуть бути застосовані до кривдника на підставі обмежувального припису, є:
1. заборона перебувати в місці спільного проживання (перебування) з постраждалою особою;
2. усунення перешкод у користуванні майном, що є об'єктом права спільної сумісної власності або особистою приватною власністю постраждалої особи;
3. обмеження спілкування з постраждалою дитиною;
4. заборона наближатися на визначену відстань до місця проживання (перебування), навчання, роботи, інших місць частого відвідування постраждалої особи;
5. заборона особисто і через третіх осіб розшукувати постраждалу особу, якщо вона за власним бажанням перебуває у місці, невідомому кривднику, переслідувати її та в будь-який спосіб спілкуватися з нею;
6. заборона вести листування, телефонні переговори з постраждалою особою або контактувати з нею через інші засоби зв'язку особисто і через третіх осіб. Варто зауважити, що обмежувальний припис може передбачати застосування одразу кількох зазначених заходів.
Обмежувальний припис видається на строк від одного до шести місяців та може бути продовжений судом на строк не більше шести місяців.
Звертайтеся за допомогою до Місцевих центрів безоплатної правової допомоги, які є у вашій громаді, там допоможуть швидко, якісно і безкоштовно. Також можете звертатись Центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, які мають психологів та відповідних фахівців та володіють інформацією про наявність притулків для жінок у вашій області, або розглянуть можливість тимчасового переміщення у Центр соціально-психологічного допомоги.
Будьте готові до можливих переслідувань з боку агресора: якщо є можливість ведіть відео та аудіозаписи погроз, переслідувань, залякувань.
Важливо у ситуації домашнього насильства не мовчати! Також ви можете зателефонувати на Національну гарячу лінію 116 123, фахівці якої зможуть проконсультувати та повідомити, куди можна звернутися за необхідною допомогою.
Під час карантину отримати безоплатну правову допомогу можливо дистанційно з понеділка по п’ятницю у робочі дні з 10.00 до 16.00 за номерами телефонів:
+380996040650, +380683329421, Viber: +380683329421 або пишіть на електронну пошту: pravovadopomogabc@gmail.com чи онлайн за доступом ldn.org.ua/section/iegal-help/
- для надання правової допомоги, що обов’язково потребує зустрічі з юристом та роботи з підготовкою документів правового змісту, приймаємо відвідувачів у приміщенні офісу за адресою: вул. Леваневського, 55 (приміщення філії бібліотеки №8), лише за попереднім записом за телефонами згідно графіку: понеділок з 13.30-17.30 год., середа з 13.30-17.30 год.
- Матеріал підготувала Людмила Власенко, юристка ГО «Правова єдність»,
в рамках проекту «Створення безпечного та правоспроможного середовища у громадах Київщини»
за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження»