kopiika.com.ua

Перезавантаження інституту прописки

Переглядів: 204Коментарі: 0
Перезавантаження інституту прописки
 
Практика демонструє, що саме знання реальної ситуації в окремих населених пунктах (як в обласних центрах, так і невеличких селищах) дає підстави для ретельного й конструктивного аналізу. У свою чергу, це дає ґрунтовні підстави для створення нових законів та необхідних поправок до вже існуючих законодавчих документів України, щоб змінити на краще їхню дію. 

Саме таким шляхом, вивчаючи та аналізуючи факти, іде група юристів та правозахисників, які 30 липня провели консультативні зустрічі з білоцерківцями. Такі консультації організували експерти Центру прав людини ZMINA, Мережі правового розвитку та Громадська організація «Правова єдність».
 
Цікава й корисна бесіда фахівців-юристів та представників громади Білої Церкви відбулася в приміщенні бібліотеки №8, що на масиві Леваневського. Власне, визначити формат складно: були й доповіді в рамках круглого столу з кількох проблематичних питань, і взаємний обмін інформації, і тестування, і робота з фліп-чартами.
 
Провідна тема, з приводу якої зібралися присутні, – інститут прописки в Україні. Проблематичність у тому, що на законодавчому рівні в Україні вже багато років його як такого не існує. Між тим, багато апаратних, чиновницьких структур (скажімо так, бюрократичного кшталту) продовжують вимагати від людей наявність прописки, тобто – реєстрації за місцем проживання. 
 
Ситуації «вимоги прописки» можуть виникати в різних обставинах. Коли чиновник, як правило, говорить: «Так, прописку в Україні відмінили. Але інший законодавчий документ, яким ми керуємося, все-таки вимагає пакет документів із наявністю реєстрації!»
Раніше юристи провели колосальну роботу, опитавши близько восьми тисяч людей у різних регіонах України (крім непідконтрольних державі територій) різного віку, статі та родів занять – спеціалісти зробили соціальний зріз, який яскраво позначив, наскільки є важливою ця проблема на сьогодні. Виявляється, що близько 7 мільйонів (!) людей в Україні з різних причин живе не за місцем реєстрації.
 
Дійсно, ці громадяни, намагаючись реалізувати свої права та обов’язки, часто не можуть це зробити в повному обсязі: хтось не може взяти участь у процесі голосування на місцевих виборах, інші – отримати субсидію, а ще – вторинну медичну допомогу; частина молоді не може отримати паспорт, а іноді й освіту… Ще більше ситуація загострилася в останні п’ять років – за наявності такої значної кількості людей, які були вимушені переселитися в інші регіони України зі східного регіону.
 
Експерти стверджують, що прописка залишилася не просто рудиментом радянщини, а страшним бур’яном, що паразитує на правовому полі України. Бюрократичні перепони та суспільні стереотипи блокують доступ до правосуддя українським громадянам.
Як акцентувала керівниця проектів Центру прав людини ZMINA Людмила Янкіна, формується позитивний результат – тож дуже корисною стала зустріч (перша в цьому турі!) у Білій Церкві: «Тут стартував наш спільний з Мережею правового розвитку тур містами, під час якого ми проводимо ряд консультаційних зустрічей з громадами, представниками комунальних служб, органами реєстрації місця проживання, представниками Державної міграційної служби, первинної та вторинної правової допомоги та органами місцевого самоврядування щодо того, як чинна система реєстрації місця проживання впливає на життя людей та роботу цих органів. 
 
Люди на місцях як ніхто краще можуть розповісти про свої проблеми й навіть запропонувати вирішення їх з урахуванням місцевих обставин. За період наших досліджень ми змогли виявити 13 сфер державного управління, де є проблема стосовно реєстрації місця проживання й де відбуваються масові, системні порушення прав людини. 
 
Вражає масштаб порушень – серед мільйонів людей України! Ми хочемо змінити принцип: щоб реєстрація була не «адресоорієнтована», а «людиноорієнтована». І для таких комплексних змін, як реформа системи реєстрації, тримати зв’язок на місцевих рівнях надзвичайно важливо».
 
Представниця проекту «Свобода пересування для кожного: реформа системи реєстрації місця проживання в Україні» Віта Мусієнко відкрила кілька фактів, які розвінчують міфи та страхи громадян стосовно зазіхань  на їхнє майно (наприклад, у разі здавання в оренду). Адже в Україні значна доля оренди житла через ці страхи залишається в «тіньовому» ринку; при цьому громадяни і не сплачують податки, і бояться втратити своє майно. 
 
Важливий акцент зробив під час обговорення Євген Полтенко, виконавчий директор Мережі правового розвитку: «Кожен 5-й в країні постійно стикається з проблемами прописки. Хіба це не потенціальний привід для постійної та налагодженої «побутової корупції»?.. Це не можна ігнорувати. А ключ для вирішення цих проблем – знаходиться в стінах парламенту».
 
На зустрічі свою точку зору висловили представники білоцерківських ОСББ (для них важлива точна кількість мешканців у будинку, адже до цього прив’язуються комунальні послуги), Білоцерківського відділу ДМС України в Київській області, Білоцерківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, спеціалісти юридичного департаменту міської ради та управління адміністративних послуг Білоцерківської міськради, правозахисники, активна громада. 
 
Зокрема, заступник начальника управління адмінпослуг БМР Юрій Гавриляко звернув увагу, що існує кілька юридичних колізій. Тож проблеми виникають, зокрема, з реєстрацією дітей, а також щодо приватизації квартир у Білій Церкві, спірні  моменти є й щодо 30-денного строку реєстрації тощо.
 
Керівник ГО «Правова єдність» Ольга Настіна, яка виступила модератором цієї зустрічі, підтвердила, що у своїй юридичній практиці, зокрема допомагаючи білоцерківцям, вона неодноразово стикалася з проблемними питаннями так званої прописки: «За 10 років діяльності нашої організації вирішено понад 15 тисяч правових конфліктів без направлення до суду, виграно більш як 5 тисяч судових справ, надано понад 50 тисяч безкоштовних юридичних консультацій. Один з останніх кричущих випадків: до нас звернулася молода дівчина, яка не може отримати освіту – лише через те, що ані її бабуся, ані її мати не мають бажання прописати її вдома, та й узагалі займатися цими питаннями... Але що ж робити дівчині з такої неблагополучної родини?!»
 
Як стало зрозуміло з виступів експертів, вони ретельно проаналізували законодавство з цих питань, а також готові приступити до написання законопроекту, який має спростити систему реєстрації, замінивши з «дозвільної» на «повідомну». Це означає, що при такій формі громадянам не потрібно буде ДОВОДИТИ право на проживання в житлі. При цьому для власників не має бути ризиків втратити житло, майно. 
 
Варто сказати, що захід відбувся за підтримки Європейського Союзу в рамках проекту «Свобода пересування для кожного: реформа реєстрації місця проживання в Україні». 
 
Дійсно, логічні кроки для України – відміна прописки й, відповідно, прив’язки громадян до єдиного місця проживання, зняття кордонів між країнами ЄС. І це один з важливих кроків, що формує українське суспільство – як частину європейського.
- Наталія Вереснева