kopiika.com.ua

ООН – шлюбне «дитя» перемоги та компромісу

Переглядів: 126Коментарі: 0
ООН – шлюбне «дитя» перемоги та компромісу

24 жовтня - День ООН 

Перед тим як говорити про  День Організації Об'єднаних Націй, поговоримо про саму Організацію Об’єднаних Націй. Почнемо з того, що ООН – не первинна ланка в ланцюзі. До неї існувала інша, так звана Ліга Націй  — перша міжнародна міждержавна організація, створена з метою розвитку співробітництва, досягнення миру й безпеки між народами. Була заснована на Паризькій мирній конференції в 1919–1920 рр. Ініціатором її створення виступив 28-й президент США Вудро Вільсон. Згідно зі статутом Ліги Націй, її засновниками вважалися держави-переможці в Першій світовій війні1914–1918 рр., а також новостворені країни Польща, Чехословаччина і Хіджаз. 

Спочатку членами стали 44 країни, пізніше кількість їх збільшилась до 52. Статут Ліги Націй був складовою всіх післявоєнних мирних договорів. Основні органи: Асамблея (збори) представників усіх членів організації, Рада Ліги, а також постійний секретаріат на чолі з Генеральним секретарем. Місце розташування штаб-квартири — Женева. Асамблеї Ліги Націй скликались щорічно. Представники кожної держави мали на засіданнях один голос незалежно від кількості населення й величини території. Рішення асамблеї приймались одноголосно, за винятком спеціально обумовлених. Такий підхід приводив до численних безплідних дискусій і компромісів, неефективних рішень і, врешті, до послаблення впливу Ліги Націй на міждержавні стосунки та вирішення міжнародних конфліктів. 

Рада Ліги Націй складалася з чотирьох постійних членів – Англії, Франції, Італії, Японії – та  чотирьох непостійних, які щорічно переобиралися. Проіснувала Ліга до 1946 року, коли інші переможці, уже в Другій світовій війні, спромоглися створити нову організацію, що плавно перебрала на себе функції старої 1945 року.

ООН

Звісно, коли на умовній карті нового післявоєнного світу з’явилася Організація Об’єднаних Націй, постало питання терміново започаткувати свято на честь нового «дитяти» на старих принципах. Відтак, 31 жовтня 1947 року Генеральна Асамблея ООН своєю Резолюцією встановила окреме свято – День ООН, яке щорічно  відзначають 24 жовтня. 

Це сталося після того, як 24 жовтня 1945 року більшість держав-засновників ратифікувала договір про створення «крутого» все-світнього органу. У 1971 році Генеральна Асамблея Організації Об'єднаних Націй прийняла Резолюцію, у якій рекомендувала державам-членам повсюдно та повсякчасно відзначати осінній день – як  державне свято всього світу. 

У цей день традиційно проводяться зустрічі, дискусії, виставки, що присвячують цілям Організації та її минулим досягненням. Також у залі Генеральної Асамблеї проводиться міжнародний концерт найкращих світових виконавців, як у знаковому голлівудському кіно «Голий пістолет». Також всесвітні чиновники влаштовують спеціальні «екшни», на яких за допомогою електронних засобів комунікації  зв'язуються з різними містами світу. 

Україна й ООН

Варто згадати, що одним із засновників ООН була… Україна. Так-так, Україна як держава, хоча такої держави в 1945 році ніц не існувало. Просто товариш Сталін, який був хитрим, наче Панда-кунфу, бажав мати в установчих органах нової глобальної організації якомога більше контрольованих сателітів. Дивно, але цей «фінт вухами» за 46 років по тому зіграв на користь відновлення незалежної держави України. Саме фактом ініціювання ООН українські незалежники виправдовували прагнення до державності, мовляв, маємо право, тому що де-юре започатковували вас – ООН – у 1945-му році. Не вірите? Погляньте на ініціаторів всесвітнього «монстра». 

Відтак, Організація Об’єднаних Націй невільно зіграла на полі України.  Тому – нехай живе ООН! Нехай живе 24 жовтня -  День Організації Об’єднаних Націй!

Олександр Виговський