kopiika.com.ua

«Нульова» толерантність до насильства

Переглядів: 118Коментарі: 0
«Нульова» толерантність до насильства

За статистикою, 70% українських жінок піддаються утискам, але… мовчать про це. Нещодавно під час Координаційної ради обговорювалася тема насильства в родині та шляхи подолання проблеми в місті Біла Церква.

Дійсно, за офіційною статистикою, щороку до правоохоронців звертається більше 165 тисяч жінок, постраждалих від насильства в родині, рідше – за місцем роботи. Зрозуміло, що насправді ця цифра значно більша, але такими проблемами українське суспільство «не хвалиться», тож частіше вони замовчуються. Хоча, на думку фахівців, близько 70% українських жінок піддається різним формам знущань та принижень. Чесно кажучи, від утисків різного плану страждають і чоловіки, але цифри на порядок менші. 
Наразі в українському суспільстві існує доволі причин для виникнення конфліктних, гострих ситуацій у родині: нестабільна матеріальна база більшості сімей, а також – наявність багатьох осіб, які повертаються із зони бойових дій, де вони отримали моральні травми й, імовірно, набули посттравматичного синдрому. Більше того, за даними структурних підрозділів соціального захисту населення обласних та Київської міської державних адміністрацій, наразі в Україні більше півтора мільйона переселенців, які намагаються пристосуватися до нових місць проживання, часто при цьому – у пошуках роботи та з проблемами безгрошів’я… 
Необхідність методів конструктивного впливу на ситуацію розуміють як на державному, так і місцевому рівні. 6 грудня 2018 року парламент ухвалив закон про внесення змін до деяких законів України у зв'язку з ратифікацією Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами. Минулоріч був прийнятий відповідний закон – про криміналізацію домашнього насильства, що набув чинності 11 січня цього року. 
Знаково, що нещодавно, у квітні, прийнято рішення Білоцерківського виконавчого комітету про створення Координаційної ради з питань запобігання та протидії домашньому насильству й насильству за ознакою статі на території міста Біла Церква. А минулого тижня в малому залі Білоцерківського міськвиконкому відбулося перше засідання цієї Координаційної ради. Провела його начальник управління з питань молоді та спорту БМР Інна Паливода, яка зазначила основні засади нормативно-правової бази: положення Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», постанова Кабміну «Про затвердження порядку взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання  та протидії домашньому насильству й насильству за ознакою статі». 
Як було повідомлено, міським головою визначений координатор із питань цієї проблематики – це заступник міського голови Катерина Литвиненко, а управління з питань молоді та спорту міської ради є відповідальним за проведення роботи щодо фіксування, реєстрації повідомлень про випадки насильства та координації заходів, щодо реагування на факти вчинення насильства, надання допомоги та захисту постраждалим особам. 
Серед основних завдань визначено – налагодження взаємодії для ефективного запобігання, профілактики, вирішення проблем домашнього насильства. Було обговорено необхідність інформувати населення про форми, прояви, причини та наслідки насильства, адже для більшості жінок чи чоловіків домашнє насилля – це побої. 
Після ухвалення нового закону домашнім насильством вважаються не лише побої, а й факти психологічного та економічного тиску (водночас, ці факти необхідно ґрунтовно довести, щоб не відбулися зловживання та огульні звинувачення в насильстві). До того ж сьогодні вже не можна просто написати заяву до поліції про знущання – і потім «забрати, бо члени родини помирилися»: стадія відповідальності обох сторін у тому, що вже написана заява про порушника не має зворотної дії. 
Присутні на засіданні – психологи, працівники правоохоронних органів, представники соціальних служб міста – наголосили на тому, що важливі не лише знання законодавчої бази, але й узгоджене реагування на факти вчинення насильства з урахуванням результатів оцінки ризиків, котрі загрожують постраждалій особі, а також – дієва допомога й захист постраждалих осіб.
Директор Білоцерківського місцевого центру  з надання безоплатної вторинної допомоги Оксана Сірик доповіла про юридичні та інші особливості роботи у сфері домашнього насильства, про порядок взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання як домашньому насильству, так і насильству за ознаками статі. Також розповіла про власний досвід роботи і співпрацю з органами місцевого самоврядування, службами у справах дітей та іншими установами. 
Про проведену роботу з боку органів Національної поліції у цій сфері проінформувала начальник сектора превенції Білоцерківського відділу поліції підполковник поліції Оксана Каменська. Зокрема, прозвучала наступна цифра: наразі в Білій Церкві 494 особи підпадають під категорію «домашні кривдники» й перебувають на обліку дільничних інспекторів поліції. 
Важлива думка в ряді пропозицій під час обговорення: життєво необхідна профілактика, тобто попередження насильства в сім’ї. А це означає виховання серед населення «нульової» толерантності до насилля, інформування про можливість отримання соціальної (безкоштовної) юридичної підтримки, а також про можливість психологічної підтримки працівниками соціальних служб та психологами.  
Нагадаємо, що Мінсоцполітики створило кол-центр із питань протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей. Звернення приймаються за телефонними номерами: 1578 (з питань протидії торгівлі людьми) і 1588 (з питань запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей).
Наталія Вереснева