kopiika.com.ua

Необхідний дієвий діалог ОСББ та постачальників

Переглядів: 123Коментарі: 0
Необхідний дієвий діалог ОСББ та постачальників

За даними Мінрегіону, на сьогодні в Україні приблизно існує 250 тисяч багатоквартирних будинків. У Білій Церкві кількість ОСББ перевищує сотню.

Для співвласників багатоквартирних будинків, можна сказати, легких часів не буває. Етапи ентузіазму та натхнення, коли хочеться все змінити й поставити на правильні рейки, змінюються на періоди цинізму та нігілізму, коли здається, що весь світ налаштований проти того, щоб у вашому будинку все було комфортно, затишно… і без боргів. Тож треба постійно вивчати законодавчу базу, самим розпоряджатися своїми «будинковими статками» й водночас – ураховувати особливості пострадянського спадку й не все сприймати на віру, а по кілька разів перевіряти документи, що саме ви берете на баланс. Людину, яка бере на себе відповідальність керівництва ОСББ, і без того вже можна назвати «камікадзе».
Але ось настає черговий етап хвилювань і наступного ступеня відповідальності: з 2019 року в Кабінеті Міністрів України вирішили запровадити професійну атестацію для управителів багатоквартирних будинків. У Кабміні таке рішення вважають кроком до формування ринку професійних управителів та підвищення якості послуг населенню.
Тож знову виникає запитання: здаватимуть свій «кандидатський мінімум» керівники ОСББ чи то атестуватися будуть керівники ЖЕКів, які відтепер вважатимуться не просто експлуатаційними конторами, а управителями. І це – на фоні не повністю злагодженої законодавчої бази щодо ОСББ.
Варто сказати, що перші рішучі кроки розвитку системи ОСББ відкрили багато перспективних, потенціальних можливостей для власників багатоквартирного будинку. І в місті вже є приклади успішного управлінського досвіду 
ОСББ.
Нещодавно, 30 січня 2019 року, у великому залі Білоцерківського міськвиконкому відбулася зустріч представників мерії, житлово-комунального господарства з представниками ОСББ Білої Церкви. Про ступінь важливості засідання говорить головування на ньому білоцерківського міського голови Геннадія Дикого.
Представники відділу житлово-комунального господарства акцентували на тому, що в міру своїх можливостей та міського бюджету допомога на підтримку ОСББ проводилася. Зокрема, це стосувалося відшкодування «теплих кредитів», заміни вікон, даху та ремонту будівель і прибудинкової території. Так, усього, згідно з офіційними даними, у 2018 році було витрачено коштів з міського бюджету для потреб ОСББ/ЖБК – 
4, 403 млн грн.
Представники ОСББ погодилися, що допомога щодо «теплих кредитів» – суттєва підтримка. Звичайно, було й незадоволення, але значну частину питань можна вирішити в робочому порядку, а інші – очікують на оптимізацію законодавства.
У представників ОСББ дуже часто виникає безліч важливих запитань щодо ремонту, оновлення старих теплових мереж, заміни вікон, дверей. Вимоги постачальника, які мають цілком законні обґрунтування, часто не узгоджуються зі станом приміщення, як-от, наприклад, оплата за опалення приміщень загального користування.
Та й стара житлово-комунальна система, яка утворювалася більше півстоліття тому, навіть не розглядала прикладів «бізнес-управління», можливостей розпоряджатися прибудинковими територіями, вільними приміщеннями. Поки що більшість ОСББ ще й не міркує на ці теми, адже намагається справитися з боргами, розв’язує питання «прийняття-неприйняття» будинкових мереж на баланс. Але радує те, що в місті є люди, які можуть успішно керувати й навіть уже зараз продумувати перспективні кроки на шляху енергозбереження.
Під час зустрічі піднімали важливу тему енергоаудиту, а також – актуальні теми встановлення лічильників та дистанційного зняття з них показників (що, за розрахунками, не має лягти на плечі користувачів послугою), розглядали можливість контролю за незаконним підключенням до електричної мережі ОСББ і як, врешті, розділити відповідальність за комунальні мережі у відносинах «постачальник – ОСББ».
До якої конструктивної думки прийшли присутні: украй необхідний дієвий діалог – як із постачальниками комунальних послуг, так і з владою міста. Він необхідний для пошуку виходу з утворюваної час від часу тупикової ситуації.
І подібні зустрічі необхідні, адже інколи це єдина можливість для ОСББ поставити нагальні запитання постачальникам. Співвласники квартир білоцерківських ОСББ у своїй більшості готові до діалогу з місцевою владою та постачальниками, оскільки чудово розуміють, що без всебічної підтримки на етапі перших років життя об’єднання ця співпраця 
необхідна.
Наталія Вереснева