kopiika.com.ua

Не втрачайте надію!

Переглядів: 107Коментарі: 0
Не втрачайте надію! Газету «Копійка» читають різні люди, у різних частинах міста. Буває так, що газета може залишатися десь на лавці посеред парку… І раптом зараз цю статтю читає людина, що не має даху над головою, можливості з’їсти гарячого обіду, не знає, що завтра буде з нею… Хочеться сказати: не втрачайте надію! Звертайтеся до працівників Білоцерківського територіального центру надання соціальних послуг, де працює відділення обліку бездомних осіб та осіб, звільнених із місць позбавлення волі. 

Відділення безкоштовно надає низку важливих послуг. Зокрема, фахівці допомагають людині в аналізі життєвої ситуації, визначенні основних проблем та  (адже розгублена людина може не знати, з чого розпочинати) шляхів їх вирішення. Важливо те, що соціальний працівник Терцентру не буде осуджувати чи «повчати» людину, яка стільки проблем внесла у своє й без того складне життя! Спеціалісти Територіального центру ЗАВЖДИ НА БОЦІ КЛІЄНТА. Вони допомагають в отриманні безоплатної (!) правової допомоги, в оформленні документів, надають психологічну підтримку.
 
Завідувач відділення обліку бездом-них осіб та осіб, звільнених із місць позбавлення волі, Раїса Довгаль розповіла, що вони завчасно готуються до холодів: «Під час нещодавнього засідання координаційної ради увага була спрямована на допомогу незахищеним верствам населення в холодну пору року. Особливістю цього року є незвично тепла зима, але ми готувалися традиційно, як до справжньої зими: підготували обладнання для виїзних обідів, їжу, одяг; розробили маршрути для патрулювання. Усе контролюється, щоб ми були готові надати й першу домедичну допомогу, адже людина, яку ми можемо виявити, може бути без свідомості. Тому наші працівники завжди тримають зв'язок і з усіма необхідними міськими службами – медичними, соціальними та іншими».
 
Дійсно, працівники Терцентру складають графіки чергування соціального патрулювання, коли вони спеціально оглядають вулиці та парки, продивляються куточки міста (темні кутки скверів, кущі за будинками), щоб виявляти таких людей. Хоча температура тепліша, ніж зазвичай, однак зросла кількість безпритульних людей, яких виявляють соціальні працівники:
 
- Лише за перший місяць року в результаті соціального патрулювання вже було виявлено 18 безпритульних осіб: біля залізничного вокзалу, біля річки Рось (у тому числі в нетверезому стані), у під’їздах житлових будинків. Частину з цих людей приймають у Львівському адаптаційному центрі, з яким ми співпрацюємо. Завдяки волонтерам ми знаходимо можливості перенаправити їх туди залізницею. Співпрацюємо і з представниками Товариства Червоного Хреста України (голова білоцерківської організації – Галина Кожедуб), які зазначають, що переохолодження буває непомітним (особливо в такий час, як зараз), тож треба бути уважними. 
 
Наші клієнти – переважно люди похилого віку, тож мають низку захворювань. На початку року результатом постійної роботи соціального патруля є прибрана площа в центрі – біля Преображенського собору (там раніше безхатченки організовували собі «ліжаки» зі старого одягу). 
 
Хочу наголосити: людям, які жаліють безхатьків і віддають їм матраци, ковдри, – ліпше скоріш налагодити зв'язок із соціальними службами, щоб людина була зігріта та виспалася під дахом потрібної установи.
 
Пані Раїса коротко передала суть про алгоритм дій під час виявлення таких людей: «Якщо ви знаходите людину, яка довгий час знаходиться на одному місці й незрозуміло себе поводить, то треба розпитати її, чи вона при свідомості, чи розуміє, що відбувається. Адже психічно нездорову людину шукають або родичі, або лікарі. Можна дати води, теплого чаю… Якщо цей випадок не підпадає під виклик медиків, поліції (патруля), можна телефонувати на телефон спеціаліста Терцентру: 098-343-17-57. Далі ми діємо за нашим алгоритмом: за потреби – перевдягаємо, годуємо, здійснюємо соціальний супровід; людину за необхідності оглядає медик».
 
Соціальні послуги, гарячі обіди надаються Терцентром згідно з планами. Наприклад, у грудні 2019 року було надано 150 гарячих обідів тим, хто потребував, а за плюсової температури – це гарячий чай та сухий пайок. Люди зверталися також за теплим одягом, взуттям – використовується сформований при центрі «банк одягу». 
 
Керівник КУ «Територіальний центр надання соціальних послуг» Ірина Дога підтримує конструктивний діалог зі спеціалістами філії держустанови Центр пробації, завдяки чому контролюється сектор обліку осіб, що повертаються з місць позбавлення волі. Тож на сесії міськради зможуть підняти питання, щоб установу Територіального центру включили в перелік установ, на території яких звільнені або особи з адмінпорушеннями могли займатися громадськими роботами. Як-то кажуть, дії з розряду «трудової терапії».
 
Треба сказати, що важливою в темі надання допомоги людям, які потрапили у складні життєві обставини, є також співпраця з різними релігійними конфесіями. Адже варто вирішувати питання ліжко-місць, ночівлі та інших складних соціальних питань.
 

Щасливі повороти долі

Коли змінюються долі людей, котрі потрапляють до Терцентру, усі працівники щиро радіють за них. «Як інакше, переживаємо як за рідних, – говорить працівник відділення Надія Андрусіник. – Я у відділенні працюю близько семи років. Зараз опікуємося молодою людиною Євгеном О. Через кілька років після перебування в місцях позбавлення волі ми допомогли з оформленням паспорта, намагаємося зробити групу інвалідності, що дозволить йому отримати пенсію та оформити його до інтернатної установи. Співпрацюємо з реабілітаційними центрами, зокрема «Вихід», у мікрорайоні Гайок». 
 
Не одну людину спеціалісти Терцентру врятували, вилікували, оформили документи. Наприклад, 21 січня 2020 року клієнта відділення Анатолія Рибчинського (1957 р.н.) було направлено до Таращанського геріатричного пансіонату. Як виявилося, два роки тому він потрапив у складну ДТП; без свідомості та з численними травмами його доставили в міську лікарню №2. При цьому всі документи, які були при ньому, втрачені. Завдяки професіоналізму соцпрацівників Рибчинському було відновлено паспорт, оформлено групу інвалідності, направлено до пансіонату. 
 
Треба наголосити, що за роки функціонування відділення обліку бездомних осіб та осіб, звільнених із місць позбавлення волі, до Таращанської соціально-медичної установи було направлено та влаштовано шість бездомних осіб, у тому числі 5 – осіб з інвалідністю.
 
До речі, допомоги потребують не обов’язково особи без житла. Адже можливі випадки, коли безпорадними стають люди похилого віку, яким у цей час важко дістатися додому, чи то вони заблукали, забули домашню адресу (скажімо, люди з певними діагнозами). 
 
Спеціалісти Терцентру завжди шукатимуть вихід зі складної життєвої ситуації як професіонали. А як мудрі порадники та сердечні люди – завжди підтримають 
душевно.
—  Наталія Вереснева