kopiika.com.ua

Квест-екскурсія «Таємнича Біла Церква»

Переглядів: 209Коментарі: 0
Квест-екскурсія «Таємнича Біла Церква»

Скільки туристичних цікавинок у Білій Церкві? Певно, що безліч! І завжди знайдуться такі, що перетворять звичайну розповідь про історичні факти та легенди у жвавий детектив із закрученим сюжетом. 

Чесно кажучи, реальна історія однієї лише Замкової гори настільки наповнена фактажем, що й звичайна розповідь про неї викликає захопливі вигуки… Тим паче, якщо вона перетворена в шараду, яку необхідно розгадати точно й швидко – аби отримати відповідь для наступного кроку цього «квесту» по горі над Россю.
 
Тут і версії про походження назви міста «Біла Церква», і «козацький слід», і «масонські загадки»… Нестандартна екскурсія була створена за сприянням відділу культури і туризму Білоцерківської міської ради. Ідея зробити інтелектуальний квест замість банальної розповіді про місто (хай хоч і цікавої розповіді!) прийшла в голови екскурсоводів та шанувальниць краєзнавчої науки Ірини Кузьменко й Наталії Корпачової. Вони «потренувалися» на малятах, а потім вийшли на більш високий «левел» – і підготували чергову програму для широкого кола слухачів. 
 
Так ось, вони вигадали, щоб усі екскурсанти стали «онлайн»-співучасниками пошуків фактів з історії. На перший погляд, дійсно, актуальний привід проекспериментувати й так відзначити Всесвітній день туризму. Тим паче, що нещодавно місто Біла Церква відзначало свою чергову річницю – від 1032 року.
 
…Хто й коли насправді був засновником міста? Хто з європейських держав «породичався» з предками, які заселяли Поросся? Де можна сьогодні побачити залишки справжніх прадавніх Змієвих валів? Коли й чому місто Ґюрґів було спалено (та й, узагалі, чи дійсно було воно спалено?) і чи це стало причиною занепаду міста? Для чого королю Зігмунду Августу знадобилося адміністративно впорядковувати цю місцевість у XVI столітті? Криваві «страшилки» переказів про замок на горі, про 700 розбійників банди Андрія Білого… Скільки й де саме пролягли підземні ходи під Замковою горою?.. І ще десятки подібних тем розглядалися на різних локаціях під час завдань квесту.
 
Факти завжди допомагають установити істину, знайти очевидні підтвердження однієї теорії серед інших, запропонованих істориками-теоретиками. Ось, наприклад, із робіт історика-археолога Орлова стало відомо, що на території в ареалі Замкової гори було знайдено близько 60 козацьких люльок – і це стає черговим підтвердженням, що Біла Церква була осередком козацтва в той період.
 
Цікаво було дізнатися: маленькі люльки називали «носогрійки», їх носили за відворотом шапки або коміра верхнього одягу. Згідно зі старими повір’ями, люлька – то душа козака, а значить і втратити її – наче душу занепастити. Тим паче, що в бою шапку можна загубити… разом із головою. Тому метафоричність вислову набуває такої суворої життєвої конкретики козацької доби.
 
Екскурсія-квест швидко пронеслася вечірніми вуличками Білої Церкви – учасники вдало відкривали завісу таємниць і загадок. Група була мобільною – близько 20 осіб. Спочатку групу куратори поділили на команди, тож учасники намагалися випередити одне одного в пошуку правильних відповідей, а потім усі об’єднали свої інтелектуальні зусилля. 
 
Варто нагадати: коли відповіді на складні запитання ти знаходиш самостійно, саме тоді вони запам’ятовуються надовго. Здавалося б, гра – то лише для дітлахів, але ж насправді й дорослі швидко та із задоволенням включаються в гру – і от уже самі стають схожими на азартних дітей. Тож, якщо раптом забажаєте пізнавально провести декілька годин вихідного дня, екскурсія-квест точно врятує від нудьги. 
 
За словами екскурсоводів, вони хотіли зробити щось нестандартне, адже це – додатковий спосіб вивчати свою рідну землю: «Цікаво доторкнутися до історії. Хотіли зробити серйозну науку надзвичайно цікавою й доступною для всіх. Ми в кожну нашу подібну прогулянку вкладаємо не тільки знання, а ще й душу!»
 
А самі учасники щиро висловлювали захоплення розповіддю. «Отримали масу задоволення! – коментує учасник історичного квесту пан Олег. – Екскурсія перевершила всі наші сподівання. За дві з половиною години неспішної подорожі центром міста дізналися чимало несподіваних фактів, надихнулися атмосферою давнини. На екскурсію варто брати дітей. Нудно не буде!»
Прекрасно, коли чудові ідеї втілюються в життя, даруючи нові враження, нові знання та відомості про Білу Церкву. Пізнання Білоцерківського краю – процес захопливий і для білоцерківців, і для гостей міста. Та й ще один «прийом» для залучення туристів до міста не буде зайвим, чи не так?
 — Наталі Вереснев