kopiika.com.ua

Кримський десант у Білій Церкві

Переглядів: 381Коментарі: 0
Кримський десант у Білій Церкві

Півострів Крим – непроста тема для українців і кримських татар, трагедія, образа та біль великого європейського народу. Природно, що й проблеми сучасних кримчан не залишають нас  байдужими та відстороненими. На превеликий жаль, сьогодні мало з ними спілкуємось. Не тому, що не бажаємо, а тому, що  майже на маємо такої змоги. Для когось вони колаборанти, для когось – поневолене населення. Напевно, у  Криму вистачає всяких: українських симпатиків, антипатиків, нейтральних та  навіть відвертих зрадників.   

Однак і в тамтешній задушливій атмосфері живуть і дихають морським бризом люди, які почувають себе значимою частиною неділимої України. Вони й досі гостро відчувають незриму «пуповину», яка поєднує їх зі справжньою батьківщиною. 

Саме така «чудова четвірка» членів Національної спілки письменників України 9 жовтня 2018 року гостювала в  Білій Церкві. Незабутня зустріч відбулася завдяки традиційній співпраці Білоцерківської «Просвіти», Управління освіти й науки БМР та Білоцерківської ЦБС.

Галину Литовченко, Віктора Стуса, Єву Пономаренко та Анатолія Потієнка перед Білою Церквою гостинно приймали інші центральноукраїнські міста – Канів та Київ. За сприяння організаторів відвідин – Білоцерківської «Просвіти» – безпосередньо  перед зустріччю з читачами в центральній бібліотеці на Торговій площі кримські гості помилувалися визначними пам’ятками та романтичними місцинами  Білої Церкви, зачарувалися Торговою площею, Замковою горою, будинком «Просвіти», Миколаївською церквою та  багатющою експозицією нашого краєзнавчого музею.  

Потім була зустріч із читачами, на якій білоцерківці проявили непідробну цікавість до авторів з окупованого українського Криму. Звісно, не обійшлося без урочистих промов. Так голова місцевої «Просвіти» Костянтин Климчук наголосив, що завдяки широким зв’язкам головного редактора Білоцерківського видавництва «Час Змін» Тетяни Виговської – білоцерківці наразі мають реальну можливість не лише знайомитись із літературним доробком різних регіонів держави, але й безпосередньо, «фейс ту фейс», спілкуватися з українськими авторами, прозаїками, поетами, публіцистами. 

Натомість головний освітянин Білої Церкви Юрій Петрик загострився на політичному аспекті живої зустрічі: «Присутні тут учителі української мови та шкільні бібліотекарі дізнаються від вас про життя на анексованому півострові й далі понесуть отриману інформацію – читачам, учням, знайомим». 

А поезія й проза кримчан не залишила байдужими нікого з білоцерківських естетів та книголюбів. Звучали різноманітні твори:  ліричні, гумористичні, добрі, життєлюбні та патріотичні. 

Справжні поціновувачі прекрасного знають, що за допомогою майстерного поетичного слова можна виразити весь спектр людських емоцій та сподівань: від любові до ненависті, від ницого до високого, від буденного до небесного. Саме з віршів кримських літераторів білоцерківці відчули той натягнутий нерв і біль, якими караються справжні українці в підлій окупації. Звісно, подякували гостям за сльози та посмішки, за віру, надію й любов. 

У відповідь на гостинність білоцерківців письменники з Криму щедро обдарували міську бібліотеку власним літературним доробком, отже, кожен охочий може тепер насолодитися творчістю людей з нелегкою долею, які, не зважаючи ні на що, продовжують жити й творити на своїй українській, кримській, землі. 

Олександр Виговський