kopiika.com.ua

Коронавірус: без фейків і паніки

Переглядів: 310Коментарі: 0
Коронавірус: без фейків і паніки Про що би ми нині поміж собою не говорили, а розмова, зрештою, усе одно зведеться до небезпеки зараження новим коронавірусом 2019-nCoV. Тим паче, що ВООЗ оголосила надзвичайний стан міжнародного рівня через його стрімке поширення з китайського міста Ухань на 24 країни світу. Уже й у Києві двох осіб, що прибули із цієї крани, госпіталізовано з підозрою на захворювання. 

Але  швидше за вірус розповсюджується паніка. Доходить до смішного: люди вже бояться забирати посилки з AliExpress, у Viber-групах застерігають одне одного не купувати банани – нібито вони є переносниками захворювання, яке «спалює» легені надважким перебігом пневмонії. 
 

Що кажуть у ВООЗ?

Всесвітня організація охорони здоров'я інформує: коронавіруси – це велика й різноманітна група вірусів. Вони існують у природі вже дуже давно й постійно поширюються переважно серед диких і свійських тварин. Тож передусім це зоонозна інфекція. Але оскільки коронавіруси мають високу частоту мутацій і швидко змінюються, то вони інколи стають патогенними для людей. До прикладу, коронавірус  SARS-CoV уперше був визнаний у тому ж таки Китаї в листопаді 2002 року. Цей спалах почався із зараженої пальмової цевети – невеличкого хижого ссавця. Інший штам вірусу – MERS-CoV – було зафіксовано вперше у 2012 р. у Саудівській Аравії. Носієм збудника були верблюди. 
 
Новий штам коронавірусу вперше потрапив у людську популяцію в китайському місті Ухань 15-18 грудня 2019 р. Звідси й назва 2019-nCoV, якою його іменують. Ті, кого вразив вірус, працювали чи відвідували продуктові ринки, так звані wet markets (мокрі), зі скупченням живих і вбитих тварин та птахів. Саме за таких сприятливих умов для передачі інфекції вірусу стало зручно поширюватися поміж тушами, тваринами й людьми. 
 
Станом на 3 лютого у світі зареєстровано 17 389 лабораторно підтверджених випадків нової коронавірусної інфекції, із них 362 летальні. За межами Китаю від коронавірусу померла 1 людина у Філіппінах. В Україні жодного підтвердженого лабораторно випадку нової коронавірусної інфекції поки що, на щастя, не зареєстровано. 
 

Симптоми хвороби

Симптоми уханського коронавірусу, що передається повітряно-крапельним шляхом, досить звичні для людини й у перші дні хвороби не здаються нічим надприродним: кашель, діарея, нудота, головний біль, лихоманка, як під час грипу, біль у грудях та кон’юнктивіт. Далі симптоми загострюються і хвороба переростає у важке запалення легенів. Саме надгостра пневмонія й була причиною всіх зафіксованих летальних випадків. У зоні ризику найбільше люди старшого віку зі слабким імунітетом та супутніми або хронічними захворюваннями.
 
Наразі дослідникам і медикам уже вдалося розшифрувати геном вірусу, установити тривалість інкубаційного періоду (2-14 днів) та вилікувати частину пацієнтів. Припускається також, що особи, які не належать до найбільш вразливих щодо цього вірусу категорій населення, можуть переносити захворювання «на ногах», у полегшеній формі. 
 
На жаль,  вакцини проти нового коронавірусу 2019-nCoV ще не існує, як і специфічних противірусних засобів від нього. Тому засоби, що можуть пропонуватися на сайтах оголошень, – це спроби шахрайства з використанням панічних настроїв, що роздмухуються в суспільстві. 
 

Як реагує МОЗ України?

На відміну від багатьох інших країн, у нас вивезених із Китаю пасажирів літаків на 2-тижневий карантин не поміщають.
 
Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України та проекту «Національного плану протиепідемічних заходів реагування на поширення випадків інфекційних хвороб, спричинених коронавірусом 2019-nCoV», Міністерством охорони здоров’я були вжиті наступні заходи:
- видано наказ про утворення  оперативного штабу щодо недопущення занесення й поширення на території України випадків захворювань, спричинених новим коронавірусом,  та затверджені рекомендації щодо дій при виявленні коронавірусної інфекції;
- в аеропорту «Бориспіль» розпочато температурний скринінг пасажирів на прямих рейсах з Китаю;
- надані рекомендації лікарям, як діяти в разі виявлення випадку інфікування коронавірусом  2019-nCoV;
- громадянам України рекомендовано утриматися від подорожей до Китаю.
 
А для профілактики захворювання МОЗ рекомендує дотримуватись стандартних профілактичних рекомендацій:
- часто мийте руки або обробляйте дезінфікуючими засобами;
- під час кашлю та чхання прикривайте рот і ніс паперовою хустинкою, уникайте тісного контакту з усіма, хто має гарячку та кашель;
- якщо маєте підвищену температуру тіла, кашель й утруднене дихання, якнайшвидше зверніться до лікаря;
- не споживайте сирих чи недостатньо термічно оброблених продуктів тваринного походження.
 

Білоцерківські інфекціоністи напоготові

Як зазначила Тетяна Дідич, головний лікар Білоцерківської міської лікарні №3, заклад має всі ліцензії на здійснення медичної практики й готовий до прийому хворих із коронавірусом. Із МОЗ України до МЛ №3 вже надійшли протоколи лікування цього вірусного захворювання. Наразі вони знаходяться на робочих столах кожного інфекціоніста, що лікуватиме даних хворих. 
 
Також лікарня подала заявку на отримання ліків на випадок масового надходження інфікованих коронавірусом. І в МОЗі, за необхідності, обіцяють ними забезпечити. «Але, – зауважує головлікар Т. Дідич, – оскільки інфекційна служба – це зазвичай служба невідкладних станів, наша лікарня завжди має на такий випадок запас невідкладної допомоги». 
 
Також тут готові надавати хворим дезінтоксикаційну й антибактеріальну терапії. У разі необхідності – можуть полегшити хворому процес дихання. Якщо стан пацієнта задовільний, але киснева підтримка потрібна, тут є кисневі концентратори, які ставляться біля ліжка хворого, і кисень подається йому через маску. Якщо ж стан хворого дуже важкий, у крайньому випадку застосовується апарат ШВЛ (штучної вентиляції легень). Він завжди в робочому стані, регулярно перевіряється фахівцями. 
 
Про те, як у інфекційній лікарні зможуть мінімізувати  шлях пацієнта, інфікованого коронавірусом, розповіла головна медична сестра міської лікарні №3 Олена Драбинко:
- У випадку отримання повідомлення про потребу медичної допомоги для хворого з підозрою на коронавірус, ми готові його прийняти, адже готувалися до епідемій неодноразово (грип N1H1, коронавірус SARS-CoV, вірус гарячки Ебола). Тож з усією інформацією вже обізнані, плани в нас розроблені, алгоритм дій напрацьовано, усі працівники знають, як діяти, і мають спецодяг. Ось нещодавно новий закупили, залучивши кошти держбюджету й спецрахунків. 
 
У залежності від стану хворого, він заходить сам, або його транспортують через ворота біля приймального відділення стаціонарного корпусу. Тут його зустрічає медперсонал і, не заводячи до приймального відділення, госпіталізує до так званого мельцерівського боксу-ізолятора, що має окремий вихід і не зв’язаний із загальним стаціонаром. 
 
Палата кожного боксу розрахована на 2 ліжко-місця. У наявності необхідна медична апаратура, холодильник, персональний санвузол. Від палати йде шлюз, через який пацієнт отримує їжу. Через нього ж заходять медпрацівники. Там вони миють руки (є окремий умивальник) і переодягаються. Усього в інфекційному відділенні №3 налічується 6 таких мельцерівських боксів. І всі вони мають окремий вихід. На теперішній час, оскільки заражених коронавірусом немає, вони зайняті іншими хворими, які потребують ізоляції: кір, скарлатина та ін.
 
Тож заздалегідь хвилюватися, тим паче впадати в паніку, нам, білоцерківцям, причин немає. До того ж вірусологи запевняють, що з настанням справжнього весняного тепла вірусні інфекції завжди слабшають. Залишилося почекати 3 тижні. Як співає наш Олег Скрипка: «Весна прийде – весна вгамує»!
—  О. Литвинова