kopiika.com.ua

Як зменшити витрати на комуналку ВДВІЧІ?

Переглядів: 237Коментарі: 0
Як зменшити витрати на комуналку ВДВІЧІ?  У розпал опалювального сезону, коли начебто й Божу прихильність маємо з м’якою, напрочуд теплою погодою, й оплату за газ рішенням міськвиконкому зменшено на 7%, однак платіжки за комунальні послуги все одно продовжують «зашкалювати». Водночас – у багатьох багатоквартирних будинках у під'їздах холодно, мешканці верхніх поверхів теж ловлять дрижаки, тоді як на нижніх поверхах – навпаки, задихаються від надмірної спеки й живуть із відчиненими кватирками. Особливо обурює білоцерківців різниця в ціні комунальних платежів. Навіть у будинках, що сусідять один з одним, вони наразі кардинально різняться. 

«За грудень заплатили 1000 грн за опалення приватизованої кімнати в гуртожитку площею 24 кв.м, а поруч у будинку таку ціну виставили 2-кімнатній квартирі»! – гнівається в місцевому пабліку жителька Білої Церкви. «А нам за 2-кімнатну 800 грн нарахували, але насправді у квартирі дуже холодно», – відповідають їй у коментарях. Проте дивного тут нічого немає: просто більшість наших будинків буквально гріє атмосферу – тепловитрати сягають 80%. ЖЕКам, Київобленерго й Тепломережі немає сенсу перейматися енергоощадженням.
Тож тим, хто хоче платити менше й отримувати якісні послуги, треба брати управління будинком у свої руки.
 

У сусіда хата біла…

Кому ж щастить із платіжками? Тим, хто сам господарює, створивши у своєму будинку ОСББ (об’єднання співвласників багатоквартирних будинків). До прикладу, на вулиці Некрасова, в будинку №80, що належить ЖЕКу, ціна теплопостачання – 33, 51 грн за кв.м, а на Некрасова, 82, де створено ОСББ, – 19,62 грн; ОСББ «Шинник» на Грибоєдова має в платіжках  близько 16 грн, а ОСББ «Прометей» на Леваневського, 50, – усього-навсього 6, 31грн. 
 
Створивши ОСББ, люди зразу починають думати, де і як можна зекономити, та впроваджують енергозаощадні заходи: замінюють у місцях загального користування двері й вікна, на сходових клітках встановлюють освітлення, використовуючи економні LED-лампи, утеплюють будинок, ще й для його обігріву обладнують ІПН (індивідуальні теплові пункти ). І хоча на початку їм доводиться вкладати більше коштів, ніж виходить за платіжками в ЖЕКах, згодом вигода перекриває всі затрати.
 

Як створити ОСББ?

 
На сьогодні з усіма запитаннями про будь-які нюанси щодо створення ОСББ можна звертатися до департаменту ЖКГ, позаяк там створено спеціальний відділ розвитку ОСББ, ОСН та управління житловим фондом. Спеціалісти цього відділу вас не лише поінформують про особливості здійснення управління багатоквартирними будинками, познайомлять із законами про ОСББ, а й детально розкажуть:
- які потрібно підготувати документи та як оформити їх належним чином;
- як підготуватися до загальних зборів співвласників;
- як оформити протокол зборів і написати Статут ОСББ.
 
Навіть, на ваше запрошення, прийдуть на зустріч із мешканцями будинку й не відмовляться від присутності, консультацій та допомоги на зборах. Єдина передумова – це попереднє створення ініціативної групи, з якою вони співпрацюватимуть.
 
Справа ця трохи марудна, але цілком реальна: станом на 01.11.19 р. у м. Біла Церква справитися з нею вже вдалося мешканцям 133 будинків, що об’єдналися в 118 ОСББ.
 

За ким гроші ходять?

«Ми не потягнемо, у нашому будинку грубих грошей на всілякі оновлення з людей не витрусиш», – так досі думає ще багато білоцерківців (400 багатоквартирних будинків за інерцією вибрали своїм управителем ЖЕКи). 
 
У страху завжди великі очі. Насправді ж усе реально й фінансово не аж так і обтяжливо. До прикладу, в ОСББ «Шинник», як зазначила голова його правління Наталія Олексієнко, квартплату підняли всього аж… на 1 гривню за 1 кв. метр площі квартири! А виконали повний фронт робіт: будинок утеплили, у під’їздах замінили всі вікна на металопластикові, зробили енергоефективне освітлення, у підвалі встановили індивідуальний теплопункт.
 
Тепер співвласники платять за послуги на половину менше, ніж у сусідніх будинках, а в їхніх квартирах нині стабільно тепло, 21 градус за Цельсієм – саме та температура, яку вони програмують на ІТП. Газ економиться, оскільки теплопункт має погодне реагування на кшталт автономного опалення (при високій температурі насоси не включаються). Тож гроші на вітер не вилітають. Усі люди задоволені. Отак-от: той, хто прагне, – завжди знайде можливості. Тим паче, що й шукати їх ходити далеко не треба – вони самі ходять за ОСББ.
 
Не віриться? Ось вам пояснення, чому перетворення звичайного будинку на енергозберігаючий не довело його мешканців до злиднів: великі фінансові можливості можна отримати, скориставшись кредитними програмами державних фондів  «Теплі кредити» (40% коштів на установку ІТП, утеплення та заміну вікон людям відшкодовують  із державного бюджету) і «Енергоефективність» (потребує, щоби мешканці спершу накопичили певну суму в резервному фонді й провели енергоаудит будинку. Ця робота виконується кваліфікованими спеціалістами й коштує до 20 тис. грн. Вони виявляють місця в будинку, де йде втрата тепла. При одержанні такого кредиту відшкодовують до 70% всієї його вартості). А якщо брати такі кредити терміном на 5 років, – то вони виходять копійчаними.
 
На додачу – обласна рада теж пропонує підтримку ОСББ із поверненням  20% витрат. І міська влада Білої Церкви аж ніяк не пасе задніх.
 
Як повідомив очільник міста Геннадій Дикий, на сьогоднішній день у місті прийнята одна з найкращих в Україні програма, яка відшкодовує найбільший відсоток – до 40% затрат на матеріали. За його словами, єдина вимога для отримання такої допомоги з державного та місцевого бюджетів: створення ОСББ, адже всі програми з енергозбереження працюють винятково для об’єднань співвласників багатоквартирних будинків.
 
Фактично, ОСББ, які вже скористалися програмами підтримки, тіла кредитів для поліпшення енергоефективності не сплачують. Матеріальні затрати передбачаються тільки на оплату енергоаудиту й створення проектно-кошторисної документації для встановлення ІПН. Погодьтеся, це – дуже вигідно, адже коли всі роботи будуть виконані, члени ОСББ гарантовано будуть платити за комунальні послуги менше, а жити – краще й комфортніше.
 

Де шукати щастя?

Про це ініціативним групам, бажаючим створити ОСББ, детально пояснять у відділі розвитку ОСББ, ОСН та управління житловим фондом. Але ми теж підкажемо: кредитування, яке підійде саме вам, допоможуть підібрати працівники державних банків, що обслуговують програми підтримки ОСББ (Ощадбанк, ПриватБанк, Укргазбанк). 
 
Як пояснила начальник відділення №43 АБ «Укргазбанк» Юлія Бондар, вони надають детальні консультації стосовно збору пакетів документів і їх грамотного оформлення, щоби банк не відмовив у кредитуванні. Сума кредитування може сягати 10 млн грн. Затримок виплат ні з боку органів місцевого самоврядування, ні з боку держагенції з енергоефективності за 3 роки, що працює програма, жодного разу не було. Перший рік на кредити в Укргазбанку видали 1,5млн грн, другий рік – 2, 5млн грн, третій – 6, 5млн грн. Але насправді це – дуже мало, з огляду на те, які ресурси заплановано на програми. Згідно з ними, державні банки можуть кредитувати набагато більшу кількість ОСББ і таким чином зміцнювати енергонезалежність нашої 
країни.
 
Тож не проґавте момент! Використайте свій шанс значно зекономити на опаленні та енергозбереженні! Беріть відповідальність на себе. Недарма ж у народі кажуть: якщо хочеш, щоб щось було зроблено й зроблено добре, – зроби це сам.           
 — Олена Литвинова