kopiika.com.ua

Як стати на облік у центрі зайнятості й отримати статус безробітного?

Переглядів: 132Коментарі: 0
 Як стати на облік  у центрі зайнятості  й отримати статус безробітного?

Отримати офіційний статус безробітного в Україні можна тоді, коли станете на облік у центр зайнятості (далі – ЦЗ), незалежно від зареєстрованого місця проживання чи перебування, оскільки в нас у країні діє Єдина інформаційно-аналітична система державної служби зайнятості.
 
При взятті безробітного на облік на нього заводиться персональна картка, у якій вказуються особисті дані (прізвище, ім’я та по батькові,  рік народження,  місце проживання, серія та номер паспорта, відомості про останнє місце роботи або вид діяльності).
Перелік документів, необхідних для реєстрації: 
1. Копія та оригінал паспорта й облікової картки платника податків. 
2. Копія та оригінал трудової книжки, цивільно-правового договору. 
3. Копія та оригінал диплома або іншого документа про освіту. 
4. Інші документи (наприклад, військовий квиток (у разі потреби)); інвалід подає копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією та, у разі наявності, пред’являє індивідуальну програму реабілітації; внутрішньо переміщені особи пред’являють довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та надають її копію тощо).
Після присвоєння статусу безробітного залишається лише відвідувати ЦЗ (не рідше одного разу на 30 календарних днів) і очікувати, поки співробітники біржі праці підберуть підходящу вакансію. 
Підходящою роботою для безробітного вважається робота, що відповідає освіті, професії (спеціальності), кваліфікації особи з урахуванням доступності транспортного обслуговування. Заробітна плата повинна бути не нижче розміру заробітної плати такої особи за останнім місцем роботи з урахуванням середнього рівня заробітної плати, що склався в регіоні за минулий місяць, де особа зареєстрована як безробітна. Під час пропонування підходящої роботи враховується тривалість роботи за професією (спеціальністю), кваліфікація, досвід, тривалість безробіття, а також потреба ринку праці.
Інвалідам підходяща посада підбирається відповідно до їх професійних знань і навичок, а також з урахуванням довідки медико-соціальної експертної комісії з висновком про умови та характер праці, індивідуальної програми реабілітації та побажань самого інваліда щодо умов роботи.
Якщо неможливо надати безробітному роботу за професією протягом 6 місяців із дня перебування на обліку, йому пропонується підходяща робота з урахуванням здібностей, стану здоров’я й професійного досвіду, доступних для нього видів навчання та потреби ринку праці. Дворазова відмова від запропонованої роботи є підставою для зняття з реєстрації в ЦЗ та позбавлення статусу безробітного. 
Зверніть увагу! Пропуск призначеної дати відвідування ЦЗ без поважної причини тягне за собою скорочення виплат або зняття з обліку. 
 
Порядок нарахування й виплати допомоги по безробіттю
Грошова допомога призначається з 8-го дня після реєстрації в державній службі зайнятості. Виплата допомоги по безробіттю особам, які звільнилися з останнього місця роботи за власним бажанням без поважних причин, починається з 91-го календарного дня. Загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів протягом 2 років. Для осіб передпенсійного віку (за 2 роки до настання права на пенсію) тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 720 календарних днів.
Який розмір допомоги по безробіттю у 2019 році? 
Мінімальна сума допомоги по безробіттю в Україні в 2019 році становить 610 гривень. У мінімальному розмірі допомога виплачується тим, хто за останній календарний рік має страховий стаж менше шести місяців. Безробітним, чий страховий стаж за останні 12 місяців до реєстрації в ЦЗ перевищує 6 місяців, розмір виплат по безробіттю розраховується в процентному співвідношенні до їх середнього доходу (зарплати) у залежності від страхового стажу.
Зверніть увагу, що максимальний розмір фінансової допомоги по безробіттю не може перевищувати 4 прожиткових мінімуми для працездатних осіб.     
Людмила Власенко, юрист ГО «Правова єдність», 
ГС «Мережа правового розвитку» 
 
Безкоштовну юридичну консультацію можна отримати за адресою: вул. Леваневського, 55
 (приміщення філії бібліотеки №8).