kopiika.com.ua

Як розірвати шлюб?

Переглядів: 360Коментарі: 0
Як розірвати шлюб?

Чи потрібно звертатися для цього до суду? Які права подружжя в разі припинення шлюбу?

Розірвання шлюбу (розлучення) у судовому порядку  – це процедура, яка завжди пов’язана зі значним стресом для всіх учасників процесу. Тому фахова правова допомога може значно прискорити цю процедуру та заощадити час.

Сімейне законодавство України регламентує порядок розірвання шлюбу в судовому порядку в таких випадках: 

1) обоє не заперечують проти розірвання шлюбу, але в них є спільні неповнолітні діти;

2) один із подружжя проти розірвання шлюбу. При цьому не має значення, чи є в них спільні діти чи ні.

У першому випадку, коли чоловік і дружина хочуть розлучитися, вони можуть подати спільну заяву на розлучення в органи реєстрації актів цивільного стану (РАЦС). Однак на законодавчому рівні в Україні захищаються інтереси дитини в першу чергу, тому розірвання шлюбу за наявності спільних дітей проводиться тільки в суді, навіть якщо обидва мають намір на розлучення.

Другий спосіб розірвання шлюбу в суді найбільш поширений і має місце в тому випадку, коли один із подружжя подає позовну заяву до суду про розірвання шлюбу. Такий процес, як правило, вимагає матеріальних витрат і моральних зусиль.

Порада! До моменту подання заяви про розірвання шлюбу подружжю варто визначитись, із ким буде проживати дитина, який внесок у забезпеченні умов життя  дитини братиме той із батьків, хто буде проживати окремо. 

Зверніть увагу! Важливим моментом є досягнення спільних домовленостей у забезпеченні кожному з батьків права на особисту участь у вихованні дитини. На жаль, досить часто виникають суперечки після розірвання шлюбу щодо усунення перешкод у вихованні дитини та спілкуванні з нею. Щоб цьому запобігти, варто проконсультуватись із юристом завчасно чи отримати фахову пораду психолога. 

Важливо! Подружжя може укласти договір про розмір аліментів на дитину, що в подальшому після розірвання шлюбу позбавить від зайвих труднощів і витрат того з батьків, із ким буде проживати дитина. У разі невиконання такого договору, аліменти можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса. Однак цей договір повинен бути нотаріально посвідчений.

У загальному порядку саме суд призначає розмір аліментів на дитину.

Судовий розгляд

Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу в тому випадку, якщо заява на розлучення відповідає дійсній волі подружжя й після розірвання шлюбу не будуть порушені їхні особисті та майнові права, а також права їхніх дітей.

Розірвання шлюбу в суді за спільною згодою при досягненні всіх ключових домовленостей – досить швидка процедура. Суд приймає рішення про розірвання шлюбу після закінчення одного місяця із дня подання відповідної заяви.

Позовна заява про розірвання шлюбу подається в суд одним із подружжя в разі заперечення іншого, як правило, за місцем проживання відповідача. Однак закон передбачає можливість подачі позову про розірвання шлюбу до суду за місцем проживання позивача в разі, якщо на його утриманні є малолітні або неповнолітні діти або він не може за станом здоров’я чи іншої поважної причини виїхати до місця проживання відповідача для участі в судовому процесі.

Позовна заява – це юридичний документ, який має відповідну форму й зміст. Бажано звертатися до фахівців за її оформленням. Заява може бути направлена до відповідного суду поштою, або безпосередньо її можна занести до канцелярії суду. Крім позову про розлучення, необхідно надати наступні  документи: копію паспорта, копію свідоцтва про шлюб, копію свідоцтва про народження дитини, квитанцію про оплату судового збору (наразі 770 грн). Цей перелік документів не остаточний і залежить від окремих обставин справи про розлучення. 

Згідно із сімейним законодавством, розірвання шлюбу неможливо у двох конкретних випадках:

• під час вагітності дружини;

• у період, коли спільній дитині не виповнився рік.

Винятки з цього правила можливі, але для цього потрібно мати докази того, що:

• батьком дитини є третя особа;

• скоєно кримінальний злочин щодо іншого з подружжя або дитини.

Тривалість шлюборозлучного процесу повинна бути не більше двох місяців, однак інколи процес затягується.

Важливо! Сімейний кодекс України передбачає право судді надати строк для примирення подружжя, якщо це не буде негативно впливати на інтереси подружжя й дитини.

По закінченні розгляду справи суд постановляє рішення про розірвання шлюбу, якщо буде встановлено, що подальше спільне проживання подружжя і збереження шлюбу суперечить інтересам одного з них, а також інтересам дитини. Відповідно, шлюб вважається розірваним з моменту вступу в силу судового рішення про розірвання шлюбу.

Ольга Настіна, 

голова ГО «Правова єдність» 

 

Безкоштовну 

юридичну консультацію 

можна отримати за адресою: вул. Леваневського, 55 

(приміщення філії бібліотеки №8)