kopiika.com.ua

«Хочу за кордон із дитиною!»

Переглядів: 184Коментарі: 0
«Хочу за кордон із дитиною!»

Метушливі клопоти з приводу туристичної поїздки – це ті приємні переживання, що відбуваються в очікуванні майбутніх мандрівок, цікавих відкриттів та пізнання далеких країн. Що ж, прийшов час, коли ви разом із дитиною хочете кудись поїхати або навіть ваша дитина самостійно, у складі туристичної групи,  збирається за кордон? У цьому випадку найголовнішим документом дитини для отримання візи та перетину кордону буде її закордонний паспорт. Як кажуть в Одесі, «щоб зменшити собі нєрви», про окремі питання, зокрема щодо такого документа для дитини, необхідно потурбуватися заздалегідь.

 
Адже у зв'язку із внесеними до законодавства України змінами дітям також, як і дорослим, тепер видається паспорт громадянина України для виїзду за кордон. До речі, варто врахувати: якщо раніше вашій дитині був виданий проїзний документ, то він дійсний до закінчення терміну, указаного в ньому.
Тож як у теперішній період трактує правила перетину кордону законодавство України при перетині кордону дітьми до 16 років? Їх повинні супроводжувати батьки чи опікуни, або ж діти повині мати нотаріально завірений дозвіл від обох батьків з указівкою мети та країни поїздки, терміну, а також супроводжуючої особи? 
Якщо з дитиною їде один із батьків, то він має мати нотаріально завірену згоду іншого на виїзд дитини за кордон із зазначенням країни та терміну перебування. Якщо діти до 16 років уписані у ваш закордонний паспорт чи вже мають власний паспорт, не зайвим буде мати при собі їхні свідоцтва про народження для підтвердження батьківства.
Для виїзду дитини за кордон за умов безвізу – з 2018 року обов’язкова наявність у неї дитячого закордонного біометричного паспорта!
 
Закордонний паспорт – 
від перших днів народження!
Часте батьківське запитання: з якого саме віку видають дитячий біометричний закордонний паспорт? Згідно з діючими правилами, паспорт для дитини можна оформити вже з перших днів її народження. Формат документа нічим не відрізнятиметься від дорослого аналога: 32 сторінки в м’якій обкладинці (на якій унизу стоїть знак біометрії), сторінка з особистими даними + вмонтований безконтактний електронний носій (мікрочип), де зберігатимуться, окрім персональних, також біометричні дані. Підробити документ такого формату – практично неможливо, та й при втраті паспорта хтось чужий ні в якому разі не зможе ним скористатись, отож конфіденційна інформація надійно захищена. Саме паспорт з таким чипом і буде єдиною умовою для перетину кордону з ЄС – віза для власників біометричного паспорта більше не потрібна.
 
Особливості оформлення 
біометрики
Між іншим, процедура вироблення дитячого біометричного закордонного паспорта все ж таки дещо відрізняється від тієї, яка діє для повнолітніх. Адже логічним є те, що новонароджений малюк не може здати відбитки пальців чи поставити цифровий підпис. Проте, на щастя, це не завадить йому все ж таки отримати власний сучасний біометричний паспорт та подорожувати разом із сім’єю без необхідності оформлювати візи.
Отже, розгляньмо кілька нюансів оформлення біометричного закордонного паспорта для дитини в залежності від її віку.
Діти до 12 років мають таке ж право на отримання закордонного біометричного паспорта, як і дорослі, щоправда, вони не проходитимуть процедуру відскановування відбитків пальців. Подавати документи на виготовлення біометричного закордонного паспорта для дитини віком до 12 років мають її батьки. 
Діти, яким виповнилося 12 років, при виробленні дитячого закордонного біометричного паспорта повинні здати відбитки пальців, у цілому процедура така ж сама; при поданні документів повинен бути присутнім хоча б один із батьків. Сканування відбитків здійснюється тільки за дозволом батьків.
Діти, вік яких сягнув 14 років, повинні здавати вже не лише відбитки пальців, але й ставити цифровий підпис, що буде внесений на чип у паспорті. Отримають закордонний біометричний паспорт діти цього віку тільки в тому випадку, якщо вже мають ID-картку (новий тип внутрішнього паспорта громадянина України); без неї вони просто не зможуть подати документів на його вироблення. 
Тому перед тим як планувати відпустку чи поїздку за кордон для підлітка 14-16 років, переконайтеся, що зможете вчасно оформити необхідний документ, а саме дитячий біометричний закордонний паспорт, або ж подбайте про візу. Діти цього віку ще не мають права оформлювати собі дитячий біометричний закордонний паспорт самостійно, їх повинен супроводжувати хтось із батьків чи опікунів.
Після 16 років діти самостійно подають документи та всі біометричні дані: фото, підпис та відбитки пальців. Із цього віку вони можуть оформляти біометричний закордонний паспорт на 10 років.
 
Збільшився строк дитячої 
«закордонної біометрики»
Проїзний документ, який надавав дитині право перетинати кордон, видавався терміном на 3 роки. Термін дії дитячого закордонного біометричного паспорта (як і звичайного дитячого закордонного паспорта) становить 4 роки. Після закінчення терміну  його слід буде переоформити. Ті, кому виповнилося  16 років, можуть оформляти закордонний біометричний паспорт, що буде дійсним протягом 10 років. 
Нагадуємо, що після цього терміну необхідно буде виробити новий документ, адже продовжити закордонний паспорт в Україні за новими правилами стало неможливим.
 
Скільки коштує оформлення 
дитячого паспорта? 
Станом на 2019 рік ціна дитячого біометричного закордонного паспорта така ж, як і дорослого. Нетермінове виготовлення документа (термін виготовлення приблизно 20 робочих днів) коштує 557 грн 32 коп. (253 грн – оплата адміністративних послуг, 304 грн 32 коп. – вартість бланка закордонного паспорта з чіпом). Виготовити такий паспорт можна за тиждень, сплативши 810 грн 32 коп. 
(До речі, про оплату послуг банку: вона становитиме 3-5 відсотків від суми платежу).
 
Анкета на закордонний паспорт НОВОГО зразка дітям до 18 років
 За новими правилами, бланк анкети на дитячий закордонний паспорт не видається батькам на руки для заповнення. Батьки повинні лише оформити заяву-згоду в присутності працівника, який оформляє документи, суть якої в дозволі виготовлення паспорта їхній неповнолітній дитині. 
У відділення міграційної служби для подання документів на дитячий біометричний закордонний паспорт батькам варто йти вдвох. Це зекономить їхні  кошти, адже якщо присутній лише хтось один із батьків, у нього повинен бути дозвіл від іншого, засвідчений нотаріусом. Крім того, бланк анкети на дитячий закордонний паспорт заповнюється особисто працівником міграційної служби, згідно з поданими  документами й подається на підпис батькам.
 
Чи можуть батьки робити 
паспорт без дитини?
 Якщо дитині ще не виповнилося 12 років, ви можете оформити їй дитячий закордонний паспорт самостійно. Та варто подавати документи все-таки разом з дитиною, якщо їй виповнилось 2 роки, адже тоді у відділі міграційної служби їй зроблять необхідне фото – відповідно до чинних вимог. Треба пам’ятати, що документи має право подавати хтось один із батьків, але тоді від іншого потрібен дозвіл, завірений нотаріусом, про згоду на оформлення закордонного паспорта дитині. 
Якщо дитині виповнилось 12 років, то її присутність при поданні документів обов’язкова. Не з'явитись дитина, якій виповнилось 12 років, може тільки при підтвердженні, що це неможливо через стан здоров’я (потрібна довідка з лікарні). Окрім переліку документів, для дітей до 12 років потрібно взяти глянцеву фотокартку розміром 10х15 см (80% від усієї фотографії має займати обличчя, також бажано робити фото на білому фоні) і дві фотокартки розміром 3,5х4,5 см, які потім відсканують. Після 2 років таке фото самостійно роблять дитині працівники міграційної служби безпосередньо при подачі документів.
 
Необхідні документи 
для оформлення дитячого 
закордонного паспорта 
Свідоцтво про народження дитини +копія – для дітей до 14 років;
ID-картка – для дітей після 14 років;
довідка про присвоєння дитині ідентифікаційного коду (за наявності) (+копія);
відповідні документи, що підтверджують здійснення встановлених законодавством платежів, або оригінал і копію документа про звільнення від таких платежів;
у разі оформлення другого закордонного паспорта – попередній закордонний паспорт дитини;
одна кольорова фотографія розміром 10х15 см та дві розміром 3,5х4,5 см,  де 80% займає обличчя  (лише у випадку, якщо батьки подають документи без дитини). Фотографії будуть відскановані й  унесені на безконтактний електронний носій у паспорті;
письмова заява-згода двох батьків, написана в  присутності особи, яка приймає документи на оформлення паспорта. Нотаріально завірений дозвіл одного з батьків на оформлення дитячого закордонного паспорта (якщо документи подає хтось один із батьків);
паспорт громадянина України обох батьків (+копія).
Якщо документи подає опікун дитини, він повинен мати власний паспорт, свідоцтво про народження дитини, розпорядження про призначення опіки чи піклування та довідку про те, де дитина зареєстрована.
 Якщо один із батьків не є громадянином України, заява від нього не вимагається, але потрібно надати додаткові документи:
про підтвердження відсутності громадянства України в одного з батьків (іноземець або особа без громадянства);
довідку про наявність громадянства України в дитини.
Якщо батьки не перебувають у шлюбі, заяву подає той з батьків,  із ким проживає дитина. Залежно від обставин, вас можуть попросити надати додаткові документи:
- свідоцтво або рішення суду про розірвання шлюбу;
- свідоцтво про смерть одного з батьків;
- рішення суду про позбавлення батьківських прав, визнання другого з батьків безвісно відсутнім або недієздатним;
- витяг з Державного реєстру актів цивільного стану про народження із зазначенням відомостей про батька,  відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України (зі слів матері);
- довідку про реєстрацію місця проживання дитини.
Якщо хтось із батьків змінив прізвище після народження дитини, додатково необхідно подати документи, що підтверджують цей факт (свідоцтво про шлюб, про розлучення, про зміну прізвища тощо).
Два роки тому в Білій Церкві офіційно відкрився кабінет з оформлення та видачі паспорта громадянина України у формі ID-картки та біометричного паспорта для виїзду за кордон у приміщенні Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) за адресою: вул. Я. Мудрого, 38/12 (другий поверх).
 
Графік роботи для оформлення дитячого закордонного паспорта:  
середа -14:00-17:00, 
п’ятниця -  9:00-17:00.
Видача документів: 
четвер, п’ятниця: 9:00-18:00; 
субота: 9:00-13:00. 
 
Оскільки особистий дитячий біометричний закордонний паспорт є на даний час єдиним можливим документом, з яким дитина зможе подорожувати за кордоном, тому про нього варто подбати заздалегідь. Як-то кажуть, під лежачий камінь вода не тече.
Підготувала 
Наталія Вереснева