kopiika.com.ua

«Джура»: шлях молодих воїнів

Переглядів: 157Коментарі: 0
 «Джура»: шлях молодих воїнів

Не перший рік чудовим прикладом для виховання юних патріотів України стає проведення військово-патріотичної гри на всіх рівнях: від селищ, міст, містечок – до  обласного та загальноукраїнського рівнів. У Білій Церкві 11 травня відбувся І (міський) етап Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»), учасники якої –  команди загальноосвітніх шкіл міста.

Військово-патріотична гра проходила на базі Білоцерківського навчально-виховного об’єднання «Звитяга». Рої учасників вишикувалися для урочистої церемонії відкриття цього заходу, який відкрив начальник штабу гри «Джура», начальник освіти та науки Білоцерківської міськради 
Юрій Петрик. 
«Так сталося, що ця військово-патріотична гра розпочалася в нашій державі з початком війни, – акцентує Юрій Федорович. – Я вважаю, що така гра має надзвичайну вагу, і сьогодні ми підбиваємо підсумки річної роботи – за шкільною партою, на полігонах, у патріотичній роботі... 
Українська нація відродилася, у першу чергу, – у нашому молодому поколінні, яке пишається, коли співає Гімн України! А вороги бояться нашої єдності, у якій і є наша сила. Бажаю, щоб ви кожного дня підтверджували високе звання українця, патріота. Сил і терпіння – вашим наставникам, вашим батькам, учасникам бойових дій, які протягом навчального року були поряд із вами. Мирного нам усім сонця й неба!».
Під час урочистої церемонії заступник міського голови Катерина Литвиненко також звернулася до всіх присутніх: «Приємно бачити багато яскравих, мужніх облич. Козак – це не той, хто одягає вишиванку й шаровари. Це вільна, мужня людина, яка має сильний дух і твердий характер, не боїться зробити правильний вибір. Проявляйте кожен власну мужність, доведіть, що ви – 
справжні козаки!».
Минулого року переможцем у міському етапі Всеукраїнської гри «Сокіл» («Джура») став рій «Нічна варта» Білоцерківської спеціалізованої школи №9, а згодом показав хороші результати на рівні обласному та загальноукраїнському. Тож вимпел переможця представники рою «Нічна варта» передали (до наступних перемог на місцевому етапі) начальнику штабу військово-патріотичної гри Ю. Петрику.  
На грі підтримали хлопців та дівчат шановні гості (серед них були й члени суддівської колегії): командир окремого батальйону територіальної оборони Білоцерківщини полковник Валерій Римарчук, старший лейтенант Сергій Кузьмін (учасник АТО, позивний – «Душман»), голова громадського формування з охорони громадського порядку «Щит» Сергій Шкарівський, командир загону швидкого реагування Товариства Червоного Хреста України в місті Біла Церква Володимир Мухін, директор стрілецького клубу «ТСО Україна» Анатолій Габлюк, суддя етапу «Туристсько-спортивної смуги перешкод» Олександр Шинкаренко, педагоги-вихователі загальноосвітніх навчальних закладів міста.
Надати наснаги та впевненості перед змаганнями старався зразковий хореографічний колектив «Колорит» (БНВО ЗОШ №15, 
ДЮСОК) – з промовистою назвою «Україна».
Ірина Дунаєва, начальник Центру військово-патріотичної та допризовної підготовки БНВО «Звитяга» розповіла про перспективи для учасників цієї, якщо можна так сказати, надзвичайно серйозної гри:
«Ми відповідаємо за організацію та проведення міського етапу патріотично-військової гри «Джура». Старт гри був 14 жовтня 2018 року на площі в центрі Білої Церкви, коли шикувалися всі рої, проводили початкові етапи гри. Після визначення переможця Центр готуватиме цю команду до участі в обласному етапі, тож 19 червня вона представлятиме наше місто. 
На сьогодні діти вже розуміють: це не просто одноденна розвага, а ціла потужна система виховання. Дійсно, це покоління вже не збити зі шляху. Україна – понад усе!». 
Захід проходить традиційно в декілька етапів. Зокрема, це такі етапи, як «Впоряд» (на якому відбувся конкурс стройової пісні), «Ватра» (творчо-мистецький звіт), «Відун» (інтелектуальна гра-вікторина), «Рятівник» (надання першої долікарської допомоги), змагання зі стрільби (учасники використовують пневматичну зброю). Не менш цікаві та доволі складні етапи, які вимагають неодноразових тренувань, набутих у досвіді навичок, – «Туристсько-спортивна смуга перешкод», «Топографія», а також етап, що демонструє фізичну підготовку, – «Перетягування линви». Безумовно, один з демонстративних та яскравих конкурсних етапів – «Таборування».
На кожному з етапів учасники – учні старших класів загальноосвітніх закладів міста, вихованці БНВО «Звитяга» – показували свої корисні навички, проявляли логіку, сміливість, терпіння та наполегливість, а також кмітливість. Наприклад, дівчата з рою «Нічна варта» – Лідія Бова, Світлана Мусієнко, Діана Пилипенко – розповіли, що ця гра дає їм багато знань з історії, топографії, навики стройового кроку, знання з медицини, а також ця гра активно дисциплінує та загартовує патріотичний дух молоді.
Учень школи №22 Дмитро Вахновський (рій «Характерники») біля намету – в образі справжнього козака, із люлькою й шаблею – із захопленням демонструє та розповідає, яка зброя (у даному випадку йдеться про макети справжньої зброї) розкладена біля намету й використовувалася в бою: «У ближньому бою – шабля, гаківниця, арбалет, лук, ратник, дерев’яні щити, ножі, сокира, а для більш дальнього бою – гармата».
Тендітна дівчина, десятикласниця Єлізавета Нагорна, з рою «Козацька варта» (БНВО «Ліцей – МАН»), грає на бандурі біля намету. А на запитання, що саме вона символізує, сидячи біля ройового намету, вона відповідає, що й хоругва, і бандура, і сама пісня – це справжні цінності українського народу: «Важливо достеменно знати історію. Бо без цього не буде майбутнього. Ми прямо вказуємо на наші духовні традиції».
Викладач предмета «Захист Віт-
чизни» БНВО «Звитяга» Центру військово-патріотичної та допризовної підготовки Володимир Порватов розповів, що діти помітно змінюються під час навчально-виховного процесу: «Буквально за рік відбувається зміна: приходять діти, а стають дорослими хлопцями – мужніми, готовими до виконання завдань, пов’язаних із військовою службою, із силовими структурами. Вивчають військову справу, поводження зі зброєю, а ще – самостійно приймають рішення. Знання, які вони отримують, допомагають їм бути зібраними, сконцентрованими та вправними в надзвичайних ситуаціях, коли розгублюються навіть дорослі: скажімо, якщо необхідно надати першу медичну допомогу (зупинити кровотечу, сердечний напад тощо)».
Тож молоді хлопці й дівчата вивчають військову науку, усотують у себе всі необхідні знання, тому вже за рік з ними відбуваються очевидні зміни: від патріотичного виховання – до фізичного гартування. Вони набувають уміння розуміти чіткі команди, ловити  суть завдання за одну мить.
Отже, після проходження всіх етапів змагань визначилися переможці міського етапу гри: 1 місце – рій «Нічна варта» (БЗШ №9); 2 місце – рої «Сокіл» (БНВО «Перша білоцерківська гімназія», «Соколята» (БЗШ №5); 3-тє – рої «Гармаш» (БЗШ №4), «Козацька варта» (БНВО «Ліцей – МАН»), «Нове покоління» (Білоцерківська гімназія №2).
До того ж наприкінці гри стало відомо про надзвичайну подію: управління освіти та науки Білоцерківської міської ради в рамках різних акцій постійно надсилає допомогу воїнам, які наразі виборюють незалежність України на Сході. І в цей день потужним подарунком для 93-ї окремої механізованої бригади став автомобіль «Нива», який було передано з балансу БНВО «Ліцей - МАН».
Джура – це юнак, який іде дорогою воїна, часто здобуваючи досвід та знання під час битв. У битвах загартовується душа і тіло, народжується впевненість у собі, вправність, мужність, уміння керувати собою та іншими. Ці лідерські якості важливі для виховання особистостей, – а значить справжніх, гідних громадян нашої держави. 
Наталія Вереснева