kopiika.com.ua

Біла Церква і спорт

Переглядів: 135Коментарі: 0
Біла Церква і спорт

Десятки земляків-олімпійців, якими завжди пишається Біла Церква, грандіозні спортивні проекти, серед яких, зокрема, Білоцерківський марафон, Легкоатлетичний пробіг на призи меблевої фабрики, «Велосотка БЦ» та «БЦ стандарт», боксерські турніри пам’яті Павла Поповича та турніри з вільної боротьби на призи Олександра Медведя... 

Що обрати за головне: масові заняття спортом, молодіжне спортивне просвітництво чи – зробити ставку на професійних спортсменів, вибрати шлях «виховання чемпіона»? За словами фахівців від спортивної сфери, тенденція розвитку місцевого спорту націлена саме на виховання фізичної культури серед широких мас (у той час, коли досягненням чемпіонських титулів та перемогами на міжнародних рівнях більше опікуються державні спортивні структури).

У сучасній Білій Церкві функціонують шість комунальних спортивних закладів та більше 20 громадських об’єднань спортивного напрямку. Зокрема, Білоцерківському міському управлінню з питань молоді та спорту підпорядковані такі заклади, як ДЮСШ «Юність» (директор – В.Корнієнко), ДЮСШ «Олімп» (д-р – С.Челюбєєв), ДЮСШ «Зміна» (д-р – О.Кривошеєв), ДЮСШ «Богатир» (д-р – В.Падалець), КЗ БМР «Льодовий стадіон» (д-р – В.Веред), Білоцерківський міський центр фізичного здоров’я населення «Спорт для всіх» (д-р – К.Павлюк). Міському управлінню освіти та науки підпорядкована ДЮСШ №1 (д-р – Ю.Гончаренко), ДЮСШ №2 (д-р – О.Баляснікова). Кожен заклад має спеціалізацію з окремих видів спорту.  На їхній базі займається більше 3,5 тисячі вихованців під керівництвом більше сотні тренерів (семеро з яких мають звання «Заслужений тренер України»!). 

Крім того, на території міста працюють спортивні заклади обласного підпорядкування: Київський обласний спортліцей (д-р – В.Балясников), Школа олімпійського резерву з велоспорту «Промінь» (д-р – Д.Чмирук). До того ж на стадіоні «Трудові резерви» діє філія Київської обласної спортшколи.  А молоддю з вадами різних нозологій у Білій Церкві займається кілька тренерів – по лінії обласної структури «Інва-спорт» – у різних видах спорту: лижних гонках, голболі, боча, фехтуванні, шахах. Спеціалісти повідомляють, що в цілому в місті спортивними заняттями ДЮСШ, спортклубів, організацій, зокрема й туристичних, охоплено більше 20 тисяч осіб. 

Історія: переможна гра білоцерківської збірної з «Динамо»

Можна сказати, що на початку ХХ століття розвиток спорту мав витоки від організації «Всеобуча» – при Білоцерківському військкоматі Київської губернії. Так, учасник Олімпійських ігор з плавання вільним стилем 1912 року в Стокгольмі Олександр Забіло був одним зі спортивних інструкторів у Білій Церкві. Він навіть написав невеликий нарис про спортивне життя того часу й серед іншого вказував, що поширеними були «кулачні бої між міщанами та зарічанами, особливо в зимовий період, коли на Росі був лід», але завершувалися вони великими травмами. Тож було організовано перші футбольні матчі, згодом – секції плавання, стрільби тощо.

Серед перших спортивних об’єктів міста не можна не згадати міський стадіон. Точного часу його організації не можуть визначити навіть старожили. Тим не менш, уже в 1926 році на стадіоні відбулися перші спортивні змагання й організували збірну футбольну команду міста. Із 1940 року він мав назву «Спартак» (від 1980 року – «Трудові резерви»). 

До речі, чи знаєте, що 1 липня 1928 р., з нагоди 3-ї спартакіади Білоцерківщини, була проведена одна з перших ігор легендарних динамівців (першого складу київської команди) з білоцерківською футбольною командою на стадіоні в Білій Церкві? Гра тоді завершилася з рахунком 2:1. На користь саме білоцерківської збірної. Матч згодом у пресі назвали «показовим».

Спортивна розбудова міста

У різні роки від минулого століття спортивним життям Білої Церкви опікувалися такі керівники спорткомітету міста (пізніше – управління спорту): І.Мальцевич, І.Куроченко, В.Мосін, О.Шуляченко, В.Ковальов, В.Матвієць, В.Коросько. На сьогодні міське управління молоді та спорту Білої Церкви очолює І. Паливода.

Цікаво, що, за спогадами Івана Федоровича Мальцевича, основний пік будівництва прийшовся на 70-ті роки. «Не лише стадіон «Трудові резерви», але всі великі об’єкти було зведено саме в період початку 80-х до середини 90-х років. За всіма підприємствами, організаціями, ЖЕКами були закріплені школи й спортивні майданчики, а також – спортивні інструктори. На той момент у місті було 1164 якісних майданчики, 15 невеличких хокейних майданчиків».

Згадуючи розвиток білоцерківського спорту на початку 2000-х років, тодішній керівник відділу спорту (з 2006 до 2015 року) Валерій Матвієць розповів, як поступово сформувався сучасний формат Міжнародного білоцерківського марафону (зростав із дитячого пробігу «Білоцерківська осінь» та окремого пробігу дорослих бігунів). Значимий для міста захід – Спартакіада школярів на стадіоні, у ході якого був установлений спортсменом Олександром Шепелем всеукраїнський рекорд  із пауерліфтингу. В. Матвієць також нагадав про цікавий проект «Олімпійський урок»: тоді за масовістю проведення ранкової руханки білоцерківський захід у 2010 році навіть потрапив до Книги рекордів України! Тоді ж було започатковано традицію призначати кращим спортсменам та тренерам стипендії міського голови. І ця традиції продовжується й сьогодні, підтримана білоцерківським міським головою Геннадієм Диким.

«Золоті» сторінки спортивної історії 

Варто наголосити, що в Білій Церкві культивується 36 видів спорту! Білоцерківці пишаються своїми спортивними героями минулого й теперішнього століть, вони щиро вболівають за земляків у змаганнях різного рівня. Так, наприклад, за цей значний період  у різних видах спорту проявило себе близько двох десятків олімпійців, серед яких – Олександр Медведь (триразовий чемпіон світу з вільної боротьби), Руслана Кириченко (баскетбол, 1996р., 26-ті Олімпійські ігри в Атланті), Олександр Феденко (велоспорт, 1996р., Атланта), Анжела Балахонова (легка атлетика, 2000р., 2004р., Сідней, Афіни), Вікторія Шаймарданова (важка атлетика, 2004р., Афіни), Ольга Мукомол (плавання, 2000, 2004 роки), Віталій Ошаров (фехтування, 2004р.), Сергій Матвєєв (велоспорт, 2004р.), Володимир Дюдя (велоспорт, 2004р., Афіни, та 2008р., Пекін), Денис Сизоненко (плавання, 2004р.), Сергій Бреус (плавання, 2008р., Пекін), Вікторія Зубченко (художня гімнастика, 2008р.), Руслан Підгорний (велоспорт, 2008р.), Сергій Будза (легка атлетика, 2008р.), Назар Коваленко (легка атлетика, 2008р., Пекін,  2012р., Лондон, 2016р., Ріо-де- Жанейро), Олена Дмитраш (художня гімнастика, 2008р., Пекін, 2012р., Лондон). Легкоатлет Ігор Лященко у 2019р. став чемпіоном І юнацьких Олімпійських ігор у Сінгапурі. 

Серед переможців минулорічних лижний гонщик Павло Манздзюк став срібним призером в Італії (у 2015 році взяв «золото» у Дефолімпійських іграх у Ханти-Мансійську). За минулий 2019-й рік «Кращим спортсменом» було визнано Сергія Будзу (спортивна ходьба).

Щодо заохочення, то в місті Біла Церква щоквартально призначається стипендія міського голови 20-ти спортсменам та тренерам. І якщо говорити про теперішній час, то до складу збірних команд України з різних видів спорту входить понад 30 білоцерківських атлетів. Серед кращих спортсменів – МС з греко-римської боротьби Олександр Грушин, чемпіон Європи; МС із фехтування на візках Ольга Єсіна, чемпіонка Європи; МС України з вільної боротьби Анна Мазуркевич, Валентин Бабій; МСМК з велоспорту Ольга Кулинич, Оксана Клячина, Юлія Лесковець (вільна боротьба), Надія Герасименко (боротьба на поясах), Микита Алєксєєв (греко-римська боротьба) та багато інших.

З юними спортивними талантами працює ціла когорта досвідчених тренерів із різних видів спорту, викладачів, які прагнуть, щоб саме їхні вихованці стали майбутніми олімпійцями. Тим паче, що в Білій Церкві є на кого рівнятися, адже серед діючих ветеранів спорту є спортсмени, які неодноразово прославляли Україну на міжнародних аренах – герої велоспорту  Григорій Іщенко, Микола Курафєєв, чемпіон Європи з півмарафону Віктор Недибалюк та інші.

«За рік проведено близько 250 масових спортивних заходів!»

Значна кількість проведених 2019-го року масових спортивних заходів говорить про те, що багато шкільної та студентської молоді було охоплено спортивними заходами протягом року. Спортивне місто Біла Церква виграє від чіткої інфраструктури дитячо-юнацьких спортивних шкіл та спорту вищих досягнень.

Керівник міського управління молоді та спорту Інна Паливода підкреслила, що за 2019 рік на фінансування всіх програм з фізичної культури та спорту було виділено близько 2 млн грн. Зокрема, проводяться ремонти спортивних шкіл, тривають роботи з реконструкції кількох майданчиків у різних мікрорайонах міста. 

Говорячи про загальний фізичний розвиток населення та масові заняття спортом, Інна Павлівна відзначила, що на баланс Білоцерківського міського центру фізичного здоров’я населення «Спорт для всіх» за минулий рік було передано 54 спортмайданчики (у мікрорайонах за місцем проживання) – вони є доступними для більшості. Тож генеральний акцент спортивного життя міста Біла Церква дійсно робиться на тому, щоб залучити до масових спортивних заходів якомога більше широких верств населення.

А щодо історичної пам’яті про важливі події в історії білоцерківського спорту, то, за словами начальника відділу фізичної культури та спорту міського управління молоді та спорту Валентини Коросько, давно визріває ідея щодо створення Музею спортивної слави Білої Церкви: «Біла Церква завжди славилася своїми спортивними перемогами. Тут зростали спортивні династії – у велоспорті, лижних гонках, художній гімнастиці, вільній боротьбі та інших видах. Зараз ми творимо живу історію, тож варто її пам’ятати якомога довше, щоб наші нащадки могли вивчати історію спорту на яскравих прикладах спортивних перемог білоцерківців, удосконалювати шляхи спортивної слави міста та примножувати її в майбутньому!»

  —  Наталія Вереснева